Dzięki Wam Nur Bano czuje, że nie jest sama

Bangladesz

Jest jednym z najbardziej zaludnionych i zarazem najbiedniejszych państw świata. Na jeden kilometr kwadratowy przypada tu ponad tysiąc mieszkańców. W kraju mieszka blisko 150 milionów ludzi. W sąsiedniej Mjanmie od połowy 2017 roku tysiące Rohingów straciło życie. Spalono ich wioski, a ocalali ruszyli w kierunku granicy z Bangladeszem. W ciągu kilku miesięcy w strefie przygranicznej osiedlił się blisko milion uchodźców.

Garść informacji:
  • ONZ od początku nazywa prześladowania Rohingów czystką etniczną
  • Rohingowie to dziś najbardziej prześladowana grupa etniczna
  • w pobliżu miasta Cox’s Bazar znajduje się największy na świecie obóz dla uchodźców, liczący ok. 920 000 ludzi
  • 55% ludności w obozie to dzieci
wzbogacamy dietę i zapewniamy niezbędne produkty gospodarstwa domowego dla

kilkudziesięciu

najsłabszych uchodźców

29.04.2021

Od gigantycznego pożaru w Cox’s Bazar – w największym na świecie obozie dla uchodźców – minęło już kilka tygodni. Na czołówkach gazet dramat tych ludzi ustąpił miejsca innym tragicznym wydarzeniom, ale na naszej liście zadań pomoc dla poszkodowanych nie traci najwyższego priorytetu. Codziennie odbieramy raporty dotyczące sytuacji na miejscu i dzięki Wam pomagamy w dostarczeniu najlepszej możliwej pomocy ludziom, którzy po raz kolejny stracili w życiu wszystko.

Nur Bano już raz uciekała przed płomieniami. Jesienią 2017 r., kiedy władze birmańskie po wieloletnich prześladowaniach Rohingów przeprowadziły „operację antyterrorystyczną”, która nie była niczym innym jak czystką etniczną muzułmańskiej mniejszości. Spalono trzy czwarte rohińskich wsi. W jednej z nich mieszkała Nur Bano. W płomieniach zginęła dwójka jej najmłodszych dzieci. Uciekła, ratując pozostałą czwórkę. Po 8 dniach wędrówki przeszła z nimi przez granicę na stronę bengalską. Od czterech lat tkwi w obozie. Marzy o tym, by jej dzieci miały kiedyś prawa, mogły decydować w swojej sprawie i przestały być więźniami tego świata. W płomieniach, które kilka tygodni temu pochłonęły cały Camp 9, znów straciła wszystko. Najmłodszy syn, który tego dnia zaginął, nie odnalazł się do dziś.

Dzięki Wam Nur Bano czuje, że nie jest sama. Po ostatniej tragedii straciła sens życia i nadzieję. Wybudowaliśmy rodzinie nowy dom i pomagamy jej się w nim urządzić. Takich ludzi jak Nur Bano jest więcej. Pożar zniszczył ponad 9 tys. domów, trawiąc nie tylko jedyne schronienie dla 45 tys. ludzi, ale także z trudem gromadzony przez ostatnie cztery lata paraniewoli cały ich dobytek. Jesteśmy z nimi. Nie przywrócimy im praw i nie nadamy obywatelstwa, ale możemy pomóc w odbudowaniu ich godności, dać schronienie, nakarmić i dać poczucie, że nie są sami.

Dziękujemy, że i Wy z nimi jesteście!

 

Pacjenci hospicjum marzą o sprawnych łóżkach

Walczymy o godność chorych i ubogich

Nie ma hospicjum bez łóżek. W rwandyjskiej Kabudze przywracamy godność, przynosimy ulgę w cierpieniu, obracamy największe ludzkie nieszczęścia w radość z każdego poranka. Pomagamy żyć do samego końca chorym, którzy gdzie indziej ze swoim cierpieniem po prostu by sobie nie poradzili.

czytaj więcej

Mamy już:
116 632
Potrzebujemy:
129 050