Ratujemy Eliya

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in.: kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo (DRC) pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • 26,4 mln ludzi – 27% całej populacji Demokratycznej Republiki Konga cierpi głód
  • 2,8 mln dzieci poniżej 5. roku życia cierpi na ostre niedożywienie
  • Ponad 400 000 ciężarnych lub karmiących kobiet jest skrajnie niedożywionych
  • Niedożywienie dzieci jest główną przyczyną aż 45% wszystkich śmierci wśród dzieci poniżej 5 roku życia.
Uratowaliśmy od choroby głodowej

550

osób w 2023 r.
W ośrodku dożywiania przyjmujemy ok.

80

dzieci tygodniowo

26.04.2021

Eliya ma pół roku. Dwa tygodnie temu w stanie skrajnego niedożywienia trafił do szpitala w Ntamugendze. Matka bała się o synka, który z każdym dniem tracił na wadze. Brakowało jej pokarmu, ale nie umiała temu zaradzić. Jeden posiłek dziennie to wszystko, na co mogła sobie pozwolić. Gdy stan małego nagle się pogorszył, wiedziała, że nie jest w stanie mu pomóc i musi szukać ratunku. Tak trafili do Ntamugengi, gdzie Eliya został przyjęty na zaopatrywany przez Was odział pediatryczny. Przed chłopcem jeszcze długa droga do zdrowia, a przed nami kolejne zadanie, by wesprzeć rodzinę, wyposażając ją w wiedzę i środki do tego, by głód już więcej nie zagroził życiu dziecka.

Głód to najbardziej śmiercionośna ze wszystkich chorób i paradoksalnie najbardziej możliwa do uniknięcia, bo walka z nią wymaga jedynie dostarczenia organizmowi podstawowych składników odżywczych. Według FAO – wyspecjalizowanej do walki z biedą i głodem organizacji ONZ – na świecie co roku 1,3 mld ton żywności ląduje w koszu. Stanowi to 1/3 żywności przeznaczonej do spożycia. COVID-19, na który jak dotąd nie ma skutecznej metody leczenia, od czasu ogłoszenia przez WHO pandemii każdego dnia pozbawia życia średnio 7500 osób na świecie. Z powodu głodu, który nie wymaga szczepionek ani specjalistycznych lekarstw, codziennie umiera 25 000 ludzi (z czego 10 000 to dzieci). To ponad trzy razy więcej!!! O tych przypadkach śmiertelnych nie wspomina się jednak w gazetach. One piszą o tym. Temat głodu coraz mniej interesuje ludzi, których nie dotyczy.

Przyszłość jest luksusem dostępnym jedynie dla tych, którzy mają co jeść. W Demokratycznej Republice Konga prawie 16 milionów ludzi, w większości małych dzieci, o takim luksusie może jedynie pomarzyć. Dziś spełniamy marzenie mamy Eliyi, która za kilka tygodni wróci ze zdrowym i silnym synkiem do domu. Po dwóch tygodniach terapii w Ntamugendze już widać ogromną zmianę. Na pomoc czekają kolejne dzieciaki, a my możemy i musimy razem coś dla nich zrobić!

Odwiedź dobroczynne24 i nakarm dziś z nami głodne dziecko!

Pacjenci hospicjum marzą o sprawnych łóżkach

Walczymy o godność chorych i ubogich

Nie ma hospicjum bez łóżek. W rwandyjskiej Kabudze przywracamy godność, przynosimy ulgę w cierpieniu, obracamy największe ludzkie nieszczęścia w radość z każdego poranka. Pomagamy żyć do samego końca chorym, którzy gdzie indziej ze swoim cierpieniem po prostu by sobie nie poradzili.

czytaj więcej

Mamy już:
49 818
Potrzebujemy:
129 050