Dzień opieki dla dziecka w naszym centrum w Bangladeszu

11 

+ -
Kategoria: Uczymy
Miejsce: Bangladesz – obóz dla Rohingów

W grudniu 2018 po raz pierwszy odwiedziliśmy obóz dla uchodźców w Cox’s Bazar w Bangladeszu. Schronienie znalazło w nim ponad milion osób – ofiar czystek etnicznych prowadzonych w Mjanma (dawnej Birmie). Zdecydowaliśmy, że tu musi stanąć nasza kolejna fabryka dobra.

Nawiązaliśmy współpracę z lokalnym partnerem, zatrudniliśmy na miejscu koordynatora, przeprowadziliśmy konsultacje wśród mieszkańców obozu, opracowaliśmy detaliczny plan działania i ruszyliśmy z budową. Po pół roku intensywnych prac powstała przestrzeń, która daje poczucie bezpieczeństwa przede wszystkim najmłodszym uchodźcom, ale to nie wszystko. W naszym centrum uświadamiamy dzieci, na czym polega ich godność i jak ją chronić. Uczymy podstawowych zasad bezpieczeństwa i praw, jakie im przysługują w relacjach z innymi oraz tego, że nikt nie może ich krzywdzić. Ponadto tłumaczymy, jak ważna jest higiena. U nas mają szansę po prostu być dziećmi. Bawić się i uczyć.

W naszych planach nie zapomnieliśmy także o dorosłych. Popołudniami centrum będzie miejscem spotkań dla rodziców. Chcemy zaproponować im warsztaty z pozytywnego rodzicielstwa i uczulić na niebezpieczeństwa, jakie zagrażają ich dzieciom (m.in. handel ludźmi, wykorzystywanie najmłodszych jako taniej siły roboczej).

Teraz przed nami zadanie utrzymania centrum. Trzeba opłacić wychowawców, wyposażyć plac zabaw, bibliotekę i salę zajęć w kolejne materiały edukacyjne. Naszym marzeniem jest też otworzyć pierwsze w obozie kino dla dzieci i młodzieży. Dziś mamy ich pod opieką 75, chcemy by ta liczba w niedługim czasie się powiększyła. Dzienny koszt zaopiekowania jednego podopiecznego, w tym zapewnienia posiłku, zajęć z przeszkoloną kadrą, materiałów dydaktycznych i utrzymania całego kompleksu to koszt zaledwie 11 zł. Tyle potrzebujemy, by przez kilka godzin dziennie móc przywracać dzieciństwo najmłodszym ofiarom okrutnych prześladowań, które od dwóch lat przebywają w największym na świecie obozie dla uchodźców.

Udostępnij

11 

+ -

Najbardziej potrzebne dobra