Szkoła w Dakarze to nie tylko kursy zawodowe

Senegal

 

Państwo w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Uzyskało niepodległość od Francji 4 kwietnia 1960 r. Jeden z najbardziej stabilnych politycznie krajów w Afryce. Pomimo tego pozostaje w grupie państw o najniższym stopniu rozwoju społecznego. Prawie połowę powierzchni kraju stanowią grunty rolne, ale ich uprawa staje się coraz trudniejsza ze względu na częste szoki klimatyczne. Najwyższą temperaturę odnotowano w Matam – 48,8 oC.

Garść informacji:
  • 39% społeczeństwa żyje poniżej granicy ubóstwa, tj. za mniej niż 1,90 dolara dziennie
  • współczynnik aktywności zawodowej w Senegalu wynosi 49%
  • 60% pracującej ludności zajmuje się rolnictwem
  • Średnio tylko 6 na 10 dzieci kończy edukację przynajmniej na poziomie podstawowym
  • Wskaźnik alfabetyzacji dla całej populacji powyżej 15. roku życia wynosi 51,9%
Opłacamy naukę

56 dziewczętom

w szkole zawodowej w Dakarze

100%

absolwentek pracuje w swoim zawodzie

20.12.2021

Jeannette ukończyła wspieraną przez Dobrą Fabrykę szkołę dla dziewcząt w Dakarze ponad dwa lata temu. Pomimo wielu możliwości zawodowych, jakie stały przed nią otworem, postanowiła zostać w naszym Foyer. – Nie wyobrażam sobie pracy w innym miejscu. W końcu mogę się odwdzięczyć za całe otrzymane dobro i zdobytymi tu umiejętnościami wesprzeć miejsce, które dało mi wszystko – mówi ze wzruszeniem Jeannette.

Od czasu ukończenia nauki w życiu Jeannette zaszły duże zmiany. Założyła rodzinę, a trzy miesiące temu została szczęśliwą mamą małej Evy. Wraz z mężem wynajęli mieszkanie w Dakarze, by Jeannette z córeczką mogły codziennie wczesnym rankiem dojeżdżać do szkoły. – Trud codziennych dojazdów rekompensuje mi radość z pracy, w której realizuję swoje projekty kulinarne – mówi z uśmiechem Jeannette.

Codziennie bladym świtem Jeannette wraz ze swoją szkolną koleżanką Emily przyjeżdżają do Foyer, by zaopatrzyć sklep w niezbędne półprodukty, z których przygotowują pyszne posiłki. – Od pierwszego dnia nasz sklep z kanapkami, przekąskami i aromatyczną kawą cieszył się zainteresowaniem. Ale od kiedy do karty menu Jeannette wprowadziła autorskie „dania dnia” z owoców morza, mięs oraz warzyw podawanych z ryżem, ruch w sklepiku nigdy nie zamiera – opowiada dumna s.Ewa, dyrektorka foyer.

Bieda, brak nadziei na wykształcenie, a później godne i normalne życie – to wszystko pozostaje dziś jedynie mglistym wspomnieniem dla Jeannette. Dzięki Wam! To Wasze wsparcie sprawiło, że Jeannette otrzymała wszystko, by zmienić swój status społeczny, spełnić marzenia o rodzinie i pewna siebie wyruszyć w samodzielne życie

Szkoła w Dakarze to nie tylko kursy zawodowe czy nauka przedsiębiorczości, to przede wszystkim szkoła życia, dzięki której nasze uczennice przekonują się, że bez względu na to z jak biednych środowisk pochodzą, są warte dobrego wykształcenia i godnej pracy.

Podarujcie kolejnym dziewczętom iskierkę, która rozpali w nich ambicje i pomoże w osiągnięciu samodzielności. Podarujcie dzień nauki w szkole w Dakarze! Link do wsparcia znajdziecie w komentarzu pod tym postem.