Wspólnie Zmieniamy Edukację w Joalu i Dakarze: Sukcesy Dobrej Fabryki!

Senegal

 

Państwo w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Uzyskało niepodległość od Francji 4 kwietnia 1960 r. Jeden z najbardziej stabilnych politycznie krajów w Afryce. Pomimo tego pozostaje w grupie państw o najniższym stopniu rozwoju społecznego. Prawie połowę powierzchni kraju stanowią grunty rolne, ale ich uprawa staje się coraz trudniejsza ze względu na częste szoki klimatyczne. Najwyższą temperaturę odnotowano w Matam – 48,8 oC.

Garść informacji:
  • 39% społeczeństwa żyje poniżej granicy ubóstwa, tj. za mniej niż 1,90 dolara dziennie
  • współczynnik aktywności zawodowej w Senegalu wynosi 49%
  • 60% pracującej ludności zajmuje się rolnictwem
  • Średnio tylko 6 na 10 dzieci kończy edukację przynajmniej na poziomie podstawowym
  • Wskaźnik alfabetyzacji dla całej populacji powyżej 15. roku życia wynosi 51,9%
Opłacamy naukę

56 dziewczętom

w szkole zawodowej w Dakarze

100%

absolwentek pracuje w swoim zawodzie

02.11.2023

Czas pochwalić się, co udało nam się zdziałać dzięki grantowi konkursowemu “Wyrównujemy szanse – poprawa jakości edukacji i modernizacja żeńskich szkół zawodowych w Joalu i Dakarze”, przyznanemu Dobrej Fabryce przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach programu Polskiej Pomocy Rozwojowej. A udało nam się naprawdę dużo!

? W Joalu:

– Odświeżyliśmy Centrum Gospodarcze Assunta, malując, wymieniając stolarkę drzwiową i remontując kuchnię. Teraz jest to miejsce, które sprzyja edukacji i rozwojowi.

– Zainwestowaliśmy w infrastrukturę sanitarną szkoły oraz wybudowaliśmy nowy budynek gospodarczy, który służy teraz jako pralnia i magazyn.

? WJoalu i Dakarze:

– Zorganizowaliśmy szkolenia, obejmujące naukę kroju i szycia, profesjonalnego sprzątania, cukiernictwa, gotowania oraz tradycyjnego farbowania tkanin.

– Dostarczyliśmy najpotrzebniejsze wyposażenie, meble, oraz pomoce dydaktyczne, aby ułatwić kobietom naukę.

?? Dodatkowo:

– Zmniejszyliśmy emisję CO2 i obniżyliśmy koszty eksploatacji Centrum Gospodarczego Assunta w Joalu poprzez montaż instalacji fotowoltaicznych.

Cała ta inicjatywa została zrealizowana we współpracy z Siostrami Franciszkankami Misjonarkami Maryi, które prowadzą działalność edukacyjną od wielu lat. Dziękujemy Ministerstwu Spraw Zagranicznych za przekazane wsparcie. Wspólnie dokonujemy ogromnych zmian w życiu tych młodych kobiet.

******

W szkole w Joalu i w Dakarze uczy się łącznie 140 młodych kobiet w wieku od 16 do 26 lat. Są to mieszkanki wsi, ubogich dzielnic Dakaru, córki imigrantów zarobkowych z Gwinei Bissau