Spełnij marzenie Mamy

Nakarm Jej głodne dziecko!

Od pokoleń miliony mam na całym świecie cierpi z powodu głodu, nie mogąc przerwać tego destrukcyjnego dziedzictwa w skutek skrajnej biedy i życia na terenach ogarniętych wojnami.

Od początku działalności Dobrej Fabryki uratowaliśmy już dziesiątki tysięcy dzieci. Każdego dnia trafiają do nas kolejne. Tylko dzięki Wam nie odmawiamy pomocy nikomu.

czytaj więcej

Mamy już:
13 814
Potrzebujemy:
20 000
Senegal

Szkoła dla dziewcząt
Foyer s. Maria Goretti

Senegal

 

Państwo w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Uzyskało niepodległość od Francji 4 kwietnia 1960 r. Jeden z najbardziej stabilnych politycznie krajów w Afryce. Pomimo tego pozostaje w grupie państw o najniższym stopniu rozwoju społecznego. Prawie połowę powierzchni kraju stanowią grunty rolne, ale ich uprawa staje się coraz trudniejsza ze względu na częste szoki klimatyczne. Najwyższą temperaturę odnotowano w Matam – 48,8 oC.

Garść informacji:
  • 38% społeczeństwa żyje poniżej granicy ubóstwa, tj. za mniej niż 1,90 dolara dziennie
  • współczynnik aktywności zawodowej w Senegalu wynosi 50,6%
  • 44% pracującej ludności zajmuje się rolnictwem
  • tylko 13,9% populacji powyżej 25. roku życia posiada jakiekolwiek wykształcenie ponadpodstawowe
  • wskaźnik alfabetyzacji wśród młodzieży pomiędzy 15. a 24. rokiem życia wynosi 69,8%
Opłacamy naukę

56 dziewcząt

w szkole zawodowej w Dakarze

100%

absolwentek pracuje w swoim zawodzie
Uczymy

Wyrównywać ludziom szanse

Chcemy tu robić dokładnie to, co robimy we wszystkich innych naszych placówkach, co jest misją Dobrej Fabryki

Wzięliśmy pod opiekę szkołę zawodową dla młodych kobiet Foyer s. Maria Goretti, prowadzoną przez siostry franciszkanki misjonarki Maryi. Chcemy tu robić dokładnie to, co robimy we wszystkich innych naszych placówkach, co jest misją Dobrej Fabryki: wyrównywać ludziom szanse. Nie chcemy załatwiać megamajątków, ani wymyślać jakiś cudów, ale pragniemy sprawić, by KAŻDY, kogo spotkamy, miał takie możliwości, jakich chcielibyśmy dla siebie samych, dla naszych bliskich i znajomych.

Jak działa szkoła dla dziewcząt

Szkoła jest dwuletnia, w sumie uczy się w niej 56 dziewcząt i młodych pań w wieku 17–23 lat. To mieszkanki wsi, ubogich dzielnic Dakaru, córki imigrantów zarobkowych z Gwinei Bissau. Nauka u sióstr to dla nich olbrzymia szansa.

Świadectwo ukończenia Foyer to praktycznie przepustka do znalezienia pracodawcy. To ucieczka od biedy, beznadziei, konieczności dalszej emigracji (w tym do Europy), szansa na stabilność niezbędną do założenia rodziny.

System działa tak: kursantki przez tydzień uczestniczą w zajęciach z opieki nad dzieckiem, ekonomii, gotowania, prowadzenia domu, savoir-vivre itp. Przez drugi tydzień pracują w sąsiednim żłobku, również prowadzonym przez siostry franciszkanki.

Czy chcesz pomóc w realizacji marzeń o dobrym wykształceniu i godnej pracy tych młodych kobiet?