Home / Blog / Sytuacja w Demokratycznej Republice Konga [2022]
Demokratyczna Republika Konga
Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in. kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.
Garść informacji:
Prawie 62% populacji (około 60 milionów ludzi) żyje w skrajnym ubóstwie, za mniej niż 2,15 dolara dziennie.
Aż 10 milionów ludzi wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej
33 miliony ludzi pozbawionych jest dostępu do bezpiecznych źródeł wody i właściwych urządzeń sanitarno-higienicznych
liczne ogniska śmiertelnych chorób, w tym odry, malarii, cholery i wirusa eboli
ok. 11% wszystkich przypadków śmiertelnych spowodowanych malarią na świecie miało miejsce właśnie tutaj
Nasz szpital to ponad
27 000
procedur medycznych rocznie
Rocznie leczymy z malarii ok.
7000
pacjentów
Nasze położne odebrały
953
porodów w 2023 r.
09.08.2021
Sytuacja w Demokratycznej Republice Konga pogarsza się, a liczba osób wewnętrznie przesiedlonych rośnie z każdym dniem – obecnie jest to ponad 5,2 miliona osób! Blisko połowa z nich znajduje się w Północnym Kiwu – Dobra Fabryka finansuje tam prężnie działający szpital i kluczowy w regionie ośrodek dożywiania. W sąsiednich krajach mieszka blisko milion kongijskich uchodźców. Wielu uchodźców decyduje się na niebezpieczną przeprawę do Europy – stanowią oni 3 najliczniejszą grupę uchodźców w obozach na terenie Grecji, zaraz po obywatelach Afganistanu i Syrii.
Kiedy zaczęły się problemy w Demokratycznej Republice Konga
Problemy polityczne na początku lat 90. i destabilizacja w regionie spowodowana ludobójstwem w sąsiedniej Rwandzie w 1994 r. zaostrzyły konflikty międzyetniczne we wschodnich prowincjach Demokratycznej Republiki Konga (DRK), które rozprzestrzeniły się po całym kraju i w 1996 r. ostatecznie przekształciły w wojnę domową. Skutkowało to wzrostem liczby osób wewnętrznie przesiedlonych, która pod koniec 2000 r. przekroczyła liczbę 2 milionów.
Pomimo że wojna domowa formalnie zakończyła się w 2003 r., DRK wciąż nękana jest zamachami, bandyckimi napadami i przemocą samozwańczych rebelii. Problem dotyczy zwłaszcza wschodnich prowincji: Ituri, Północnego i Południowego Kiwu.
Konflikty, skrajne ubóstwo, niedożywienie i częste epidemie chorób, sprawiają, że potrzeby humanitarne w DRK należą do najwyższych na świecie. W 2020 r. odnotowano w kraju pięć epidemii (Covid-19, Ebola, cholera, odra i malaria), których rozprzestrzenianie się ułatwiał słaby dostęp do wody, warunków sanitarnych i higieny oraz niski poziom szczepień.
Od dziesięcioleci ludzie w DRK muszą uciekać przed przemocą. Porzucając swoje wioski, szukają schronienia w przepełnionych domach krewnych, prowizorycznych obozach, szkołach lub kościołach. Trwająca przemoc i konflikty uniemożliwiają ludziom dostęp do swoich pól. Wysiedlanie rolników, palenie pól i zapasów żywności oraz niszczenie infrastruktury przez zbrojne bojówki doprowadziło wschodnie DRK, obszar o dużym potencjale rolniczym, na skraj klęski humanitarnej i wywołało powszechne niedożywienie wśród lokalnej społeczności. Blisko 22 miliony mieszkańców kraju boryka się z poważnymi niedoborami żywności, co stanowi najwyższy poziom w historii. Jeśli chodzi o dzieci w wieku poniżej 5 lat, aż 3.6 miliona z nich cierpi z powodu niedożywienia, które zagraża ich życiu!
Sytuację wzmaga też nielegalna eksploatacja minerałów, w którą zaangażowani są członkowie rebelii, co prowadzi do eskalacji przemocy i nadużyć w stosunku do społeczności lokalnej. Na terytorium Lubero milicja Hutu zmuszała cywili do niewolniczej pracy w charakterze tragarzy i górników.
Wśród osób wewnętrznie przesiedlonych jest też blisko 3 miliony dzieci, wiele z nich oddzielonych od rodzin. Każdego dnia grozi im nie tylko zrekrutowanie do jednej z grup zbrojnych, ale także przemoc seksualna i niewolnictwo.
Wciąż brakuje krajowej strategii dla osób wewnętrznie przesiedlonych, która miałyby bezpośredni wpływ na poprawę ich sytuacji.
Rok 2020 – Eskalacja problemu w Demokratycznej Republice Konga
W 2020 r. doszło do ponownej eskalacji napięć etnicznych, które prowadzą do coraz częstszych ataków uzbrojonych bojówkarzy na ludność cywilną. Z 2,2 miliona nowych przesiedleń, zarejestrowanych w całym kraju w ciągu ostatniego roku, większość miała miała miejsce w Północnym Kiwu i Ituri. Ogłoszony 6 maja 2021 przez prezydenta DRK 30-dniowy stan wyjątkowy w prowincjach Północne Kiwu i Ituri miał na celu ustabilizowanie sytuacji w regionie, ale nie wpłynął on znacznie na ruchy migracyjne ludności lokalnej, które wzmógł dodatkowo wybuch wulkanu Nyiragongo, zmuszając do ucieczki ze swoich domów kilkaset tysięcy mieszkańców Gomy — stolicy prowincji Północne Kivu.
Mieszkańcom wschodnich regionów DRK nie sprzyjają też zmiany klimatyczne. Ulewne deszcze i powodzie wywołały w 2020 r. kolejną falę 279 000 nowych przesiedleń, co oznacza wzrost o 20% w stosunku do roku 2019 r. (233 000) – ustanawiając nowy rekord przesiedleń wywołanych katastrofami naturalnymi w tym kraju. Pod względem liczby osób zmuszonych do migracji wewnętrznych w wyniku konfliktów zbrojnych i przemocy, DRK jest w tej chwili drugim na świecie krajem, zaraz po Syrii.
Konsekwencje dla Demokratycznej Republiki Konga
Konsekwencje są tragiczne. W 2020 r. wzrosła niepewność żywnościowa, co zbiegło się z początkiem pandemii Covid-19. Całkowita liczba osób dotkniętych poważnym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego do końca grudnia 2020 r. wzrosła do ponad 21,8 mln.
Fundacja Dobra Fabryka w Północnym Kivu
W wiosce Ntamugenga położonej 65 kilometrów na północ od Gomy, stolicy prowincji Północne Kiwu, od 2014 roku Fundacja Dobra Fabryka finansuje działanie szpitala i ośrodka dożywiania prowadzonego przez polskie zgromadzenie Sióstr od Aniołów, odpowiadając na główne problemy regionu – przede wszystkim na brak dostępu do opieki medycznej oraz walkę z powszechnym niedożywieniem i głodem.
Kilka lat temu prowincję opuścili Lekarze bez Granic prowadzący szpital w sąsiednim Rutshuru, którego zaplecze było dla Ntamugengi dużym wsparciem. Dzięki wsparciu Dobrej Fabryki dziś to szpital Sióstr od Aniołów w Ntamugendze jest najlepiej funkcjonującym centrum medycznym, którego standardy i zakres udzielanej pomocy nie da się porównać z żadnym innym w całej prowincji.
W szpitalu są 72 łóżka. Rocznie realizowanych jest ponad 15 000 przyjęć ambulatoryjnych, ok. 4500 hospitalizacji oraz odbieranych jest ponad 1000 porodów, z czego 1/3 poprzez cesarskie cięcie. Szpital nie ma podłączenia do linii energetycznej. Zasilanie bloku operacyjnego, podstawowych urządzeń diagnostycznych i aparatury do tlenoterapii zapewnia sfinansowana przez Fundację instalacja fotowoltaiczna. W 2020 r. roku 4 lekarzy, zespół laborantów i pielęgniarzy przeprowadzili prawie 2500 zabiegów oraz blisko 700 transfuzji krwi. Ponad to wyleczyli ponad 8000 osób chorych na malarię, 4643 z nich to dzieci poniżej 5. roku życia. Rocznie Dobra Fabryka, dzięki wsparciu Darczyńców takich jak Ty, finansuje w DRC blisko 30 000 procedur medycznych.
Co roku Darczyńcy pomagają Dobrej Fabryce opłacać w szpitalach w Gomie i sąsiedniej Rwandzie kilkadziesiąt specjalistycznych badań i konsultacji: tomografie, biopsje, operacje ortopedyczne, neurochirurgiczne, rozszczepy podniebienia, wodogłowie i konsultacje psychiatryczne.
Wsparcie Darczyńców Dobrej Fabryki pozwoliło rozpocząć współpracę z jedynym onkologiem we wschodnim Kongu (10 mln mieszkańców) i umożliwiło pomoc cierpiącym na nowotwory. W Demokratycznej Republice Konga chorzy na raka wciąż nie mają dostępu do diagnostyki, leczenia ani nawet opieki paliatywnej.
Na bieżąco reagujemy na dynamicznie zmieniającą się sytuację w regionie, udzielając pomocy ofiarom przemocy i katastrof naturalnych. W ostatnich tygodniach, mimo utrudnionego dostępu do zaopatrzenia w wyniku erupcji wulkanu Nyiragongo, szpital przyjął poszkodowanych mieszkańców Gomy. Podczas trzeciej fali pandemii, która na przełomie czerwca i lipca 2021 r., bardzo dynamicznie rozwinęła się w Północnym Kiwu, obok szpitala stanął polowy odział w specjalnie dostosowanym namiocie medycznym. Pozwoliło to zwiększyć ilość łóżek i umożliwiło przeorganizowanie placówki.
Ośrodek dożywiania w Ntamugendze w Demokratycznej Republice Konga
W 2020 r. w ośrodku dożywiania przy szpitalu w Ntamugendze razem ocaliliśmy życie 180 dzieci w ostrej fazie choroby głodowej, a 467 wyprowadziliśmy z umiarkowanej fazy niedożywienia. To w sumie 647 uratowanych z choroby głodowej dzieci. W trakcie terapii ich opiekunowie uczestniczyli w szkoleniach z zakresu dietetyki i uprawy przydomowego ogródka. Po ukończonej terapii personel ośrodka kontrolował sytuację małych pacjentów, podczas niezapowiedzianych wizyt w ich domach rodzinnych.
Dramatyczne wieści docierają do nas z Demokratycznej Republiki Konga! Siostra Agnieszka porównuje to co dzieje się na przedmieściach Gomy do scen z filmu katastroficznego. W sobotę wybuchł wulkan Nyiragongo oddalony o 10 kilometrów od centrum ponadpółmilionowej stolicy prowincji Północne Kivu. To największa erupcja od 19 lat. Liczba ofiar wzrosła do 32. Ponad pół tysiąca dzieci […]
Siła sprawcza Waszych przybijanych co tydzień piątek jest OGROMNA!!! Pozwala nam ratować przed śmiercią z głodu najmłodszych mieszkańców Konga, budzić nadzieję wśród ludzi w Rwandzie, dawać powody do uśmiechu dzieciom w gigantycznym obozie dla uchodźców w Bangladeszu, zapewniać ciepłe posiłki dla niepełnoletnich przebywających bez opieki w pękającym w szwach obozie na greckiej wyspie Lesbos, spełniać […]
Poznajcie nasze dwa małe skarby! Patrzcie jak spokojnie śpią – są bezpieczne. Grzeją się teraz w „ciepłych gniazdkach”, które rok temu trafiły do naszego szpitala w Kongu dzięki Wam! Wtedy ruszyła w Ntamugendze mała neonatologia. To wciąż jedyne takie miejsce w promieniu dziesiątek kilometrów. Zadaniem „ciepłego gniazdka” jest pomoc niemowlęciu w utrzymaniu właściwej temperatury ciała. […]
Nasza Dobra Fabryka rusza pełną parą, a jej tryby chcą wyprodukować łącznie aż 60 szkolnych wyprawek dla dzieci w Burkina Faso i w Togo. Średnia cena jednej wyprawki, która wystarczy na minimum 1 rok nauki, to około 100 zł.
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.