Dramatyczne wieści z Konga

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in. kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • Prawie 62% populacji (około 60 milionów ludzi) żyje w skrajnym ubóstwie, za mniej niż 2,15 dolara dziennie.
  • Aż 10 milionów ludzi wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej
  • 33 miliony ludzi pozbawionych jest dostępu do bezpiecznych źródeł wody i właściwych urządzeń sanitarno-higienicznych
  • liczne ogniska śmiertelnych chorób, w tym odry, malarii, cholery i wirusa eboli
  • ok. 11% wszystkich przypadków śmiertelnych spowodowanych malarią na świecie miało miejsce właśnie tutaj
Nasz szpital to ponad

27 000

procedur medycznych rocznie
Rocznie leczymy z malarii ok.

7000

pacjentów
Nasze położne odebrały

953

porodów w 2023 r.

27.05.2021

Dramatyczne wieści docierają do nas z Demokratycznej Republiki Konga!

Siostra Agnieszka porównuje to co dzieje się na przedmieściach Gomy do scen z filmu katastroficznego. W sobotę wybuchł wulkan Nyiragongo oddalony o 10 kilometrów od centrum ponadpółmilionowej stolicy prowincji Północne Kivu. To największa erupcja od 19 lat. Liczba ofiar wzrosła do 32. Ponad pół tysiąca dzieci wciąż uznawanych jest za zaginione, po tym jak w trakcie ewakuacji odłączyły się od rodziców. Jednak najgorsze może jeszcze nadejść! Właśnie ogłoszono alarm! Do kolejnej eksplozji może dość w samym centrum miasta.

Od niedzieli ziemia w Gomie zatrzęsła się już 259 razy. Najsilniejszy wstrząs miał 5,3 w skali Richtera. Gubernator prowincji Północne Kiwu, generał Ndima Kongba, ostrzegł mieszkańców Gomy, że w każdej chwili może dojść do erupcji w samym środku miasta lub pod dnem jeziora Kivu, nad brzegiem którego położone jest miasto. Na głębokości 300 m woda przesycona jest metanem. Eksplozja może więc zniszczyć nie tylko Gomę, ale również położone po rwandyjskiej stronie granicy Gisenyi. Dziesiątki tysięcy mieszkańców szukają drogi ucieczki.

— Ludzie uciekają w popłochu. Próbują wydostać się z częściowo odciętej od świata Gomy. Część mieszkańców idzie na północ, w naszym kierunku, przedzierając się przez stygnącą lawę, która zalała w sobotę główną drogę wylotową. Przeprawa wciąż jest niebezpieczna. Spod gorących jeszcze czarnych skał wydobywa się gaz. 10 osób zmarło w wyniku zatrucia oparami. Jeździmy tam i z powrotem, ewakuując ludzi. Teraz robię drugi kurs. Mam na liście 30 dzieci i matek, które tam na mnie czekają — mówi w rozmowie telefonicznej siostra Agnieszka. W tle słychać trzaski pędzącej i odbijającej się od dziurawej nawierzchni toyoty.

Sytuacja jest dramatyczna i trudno przewidzieć, co przyniosą kolejne godziny. Ewakuowani zostali również pacjenci szpitali w Gomie. — Gdy dojeżdżałam do miejsca, w którym w sobotę magma zalała drogę, zatrzymał mnie mężczyzna. Był tuż po operacji w jednym z miejskich szpitali. Lekarze powiedzieli pacjentom, że muszą uciekać. Spod opatrunku na świeżej ranie, widać było sączącą się krew. Oczywiście zabrałam człowieka do samochodu, choć w kilkuosobowej terenówce było nas już kilkadziesiąt.

Odcięty od świata, ale przede wszystkim od dostaw lekarstw i opatrunków, wspierany przez Dobrą Fabrykę szpital w Ntamugendze spodziewa się w najbliższych dniach fali pacjentów z Gomy. — Dzięki Dobrej Fabryce mamy zapasy i póki co niczego nam nie brakuje, ale za kilka dni potrzebować będziemy wszystkiego — mówi siostra Agnieszka.

Jeśli tylko możecie, dołączcie do nas! Odwiedźcie dobroczynne24 i podarujcie nam choć jedną kroplówkę, ale zróbcie to teraz.

Możecie nam w tym pomóc, sami pokazując innym co dzieje się w Kongu i uwrażliwiając ich na to, jak nasi podopieczni bardzo nas dziś potrzebują.

Dziękujemy

Pacjenci hospicjum marzą o sprawnych łóżkach

Walczymy o godność chorych i ubogich

Nie ma hospicjum bez łóżek. W rwandyjskiej Kabudze przywracamy godność, przynosimy ulgę w cierpieniu, obracamy największe ludzkie nieszczęścia w radość z każdego poranka. Pomagamy żyć do samego końca chorym, którzy gdzie indziej ze swoim cierpieniem po prostu by sobie nie poradzili.

czytaj więcej

Mamy już:
49 818
Potrzebujemy:
129 050