Papież Franciszek odwiedził obóz dla uchodźców na Lesvos

Grecja

W 2015 przez greckie wyspy przeszło 856 tys. osób, a w 2017 i 2018  już tylko niecałe 30 tys. (według UNHCR). Ale już 2019 rok przyniósł wzrost – ponad 60 000 nowoprzybyłych. Praktyka pokazuje, że na Lesbos można utknąć na dobre kilka lat. Nikos i Katerina prowadzą na wyspie małą restaurację, w której każdy uchodźca może poczuć się jak w domu i za darmo zjeść posiłek.

Garść informacji:
  • pod koniec 2023 r. w obozie na greckiej na wyspie Lesbos jest ponad 3500 uchodźców, blisko 26% z nich to dzieci.
  • od początku 2015 r. przez greckie wyspy dotarło do Europy prawie 1 000 000 uchodźców
Dziennie zapewniamy ponad

330

posiłków dla uchodźców
Prowadzimy dystrybucję

posiłków i materiałów pierwszej pomocy

dla najbardziej potrzebujących, w tym dzieci, kobiet w ciąży i chorych
Opiekujemy się

5 ha gospodarstwem

które daje pracę i zaopatruje kuchnię w warzywa

05.12.2021

Papież Franciszek odwiedził dziś obóz dla uchodźców na Lesvos. Stojąc wśród mieszkańców Morii 2.0, skierował do całego świata apel, by godność każdej osoby, zawsze była przedkładana ponad wszystko.

Wyraził ubolewanie z powodu wykorzystywania wspólnych funduszy dla wznoszenia barier. Budowanie murów nie jest drogą do rozwiązywania problemów. Jest nim „połączenie sił w trosce o innych, zgodnie z rzeczywistymi możliwościami każdej osoby i zgodnie z prawem, zawsze stawiając na pierwszym miejscu niepodważalną wartość życia każdego człowieka”.

„Łatwo jest pociągnąć za sobą opinię publiczną, wzbudzając strach przed drugim człowiekiem — mówił papież — dlaczego zamiast tego w tym samym duchu nie mówimy o wyzysku ubogich, o zapomnianych wojnach, które często są hojnie finansowane, o porozumieniach gospodarczych zawieranych kosztem ludzi, o tajnych manewrach mających na celu handel bronią i jej rozprzestrzenianie? Dlaczego o tym się nie mówi? Należy zająć się dalekimi przyczynami, a nie biednymi osobami, które ponoszą konsekwencje, a nawet są wykorzystywane do celów propagandy politycznej!”

Papież podziękował też wszystkim, którzy troszczą się o migrujących ludzi. Dobra Fabryka jest na wyspie cały czas! Posiłki dla chorych, kobiet w ciąży i dzieci wyjeżdżają z kuchni Home for All każdego dnia. Prócz udzielania doraźnej pomocy, w obozie patronujemy też edukacyjnemu projektowi School for All. Poza obozem uczymy uchodźców uprawiać ziemię i dajemy im miejsca pracy w rolniczym projekcie Homeland.

Dziś chcemy każdego z Was zachęcić do zaangażowania, o które prosił papież Franciszek i ufundowanie choć jednego ciepłego posiłku dla uchodźcy.