To dzięki Wam Josephine osiągnęła swój cel

Senegal

 

Państwo w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Uzyskało niepodległość od Francji 4 kwietnia 1960 r. Jeden z najbardziej stabilnych politycznie krajów w Afryce. Pomimo tego pozostaje w grupie państw o najniższym stopniu rozwoju społecznego. Prawie połowę powierzchni kraju stanowią grunty rolne, ale ich uprawa staje się coraz trudniejsza ze względu na częste szoki klimatyczne. Najwyższą temperaturę odnotowano w Matam – 48,8 oC.

Garść informacji:
  • 39% społeczeństwa żyje poniżej granicy ubóstwa, tj. za mniej niż 1,90 dolara dziennie
  • współczynnik aktywności zawodowej w Senegalu wynosi 49%
  • 60% pracującej ludności zajmuje się rolnictwem
  • Średnio tylko 6 na 10 dzieci kończy edukację przynajmniej na poziomie podstawowym
  • Wskaźnik alfabetyzacji dla całej populacji powyżej 15. roku życia wynosi 51,9%
Opłacamy naukę

56 dziewczętom

w szkole zawodowej w Dakarze

100%

absolwentek pracuje w swoim zawodzie

12.01.2022

Josephine pochodzi z ubogiej wioski oddalonej ok. 100 km od Dakaru. Jej największym marzeniem było mieć pracę, która zapewni jej choćby podstawowe utrzymanie. Gdy dowiedziała się o naszej szkole, była pewna, że to sposobność na jego spełnienie.

— Czułam, że to szansa dla mnie i dla całej mojej rodziny. Nie miałam jednak nawet grosza, by rozpocząć naukę. Dzięki siostrze Ewie zaczęłam szkołę zupełnie za darmo – mówi Josephine.

Dziewczyna świetnie radziła sobie na pierwszym roku. Widać było jej zaangażowanie, radość z tego, że dostała szansę na spełnienie marzeń i wielką wdzięczność. Nagle coś się zmieniło.

— Po pierwszym roku Josephine przyszła do mnie i powiedziała, że kończy naukę i wraca do domu. Bardzo mnie to zaskoczyło. Wiedziałam, że trzeba drążyć ten temat — wspomina s. Ewa. Okazało się, że Josephine wcale nie chce przerywać nauki, ale zmusza ją do tego dramatyczna sytuacja materialna w rodzinnym domu.

Dziewczyna chciała wracać, by znaleźć najprostszą pracę i pomóc rodzicom w zakupie podstawowych produktów i utrzymaniu domu. Zakończenie dwuletniej szkoły w Dakarze otworzyłoby przed nią wiele drzwi i dało dużo lepiej płatną pracę, dlatego siostra Ewa robiła wszystko, by nie rezygnowała z szansy. Pomogła w znalezieniu pracy siostrze Josephine, która na co dzień jest z rodzicami, a naszą uczennicę przekonała, by dała z siebie wszystko i jak najlepiej skorzystała z drugiego roku edukacji.

Minął kolejny rok i dziś uśmiecha się do Was absolwentka dakarskiej szkoły, która została w mieście na dłużej, pracuje i odpowiada za krawiecką sekcję szkolnej pracowni.

To dzięki Wam Josephine osiągnęła swój cel i może dziś regularnie wspierać rodzinę, czerpiąc satysfakcję z wymarzonej pracy. Właśnie od tego tu jesteśmy, by wyrównywać młodym kobietom szanse!

Historie takie jak Josephine to najlepszy dowód na to, że Wasze pieniądze produkują w Senegalu mnóstwo dobra. I to nie tylko dla młodych kobiet, które zdobywają u nas kompetencje zawodowe, ale również dla ich najbliższych, w miejscach oddalonych od Dakaru często o setki kilometrów, w których szanse na lepsze jutro tlą się zwykle ledwie uchwytnym płomieniem.

Ufunduj dziś dzień nauki dla jednej z uczennic w szkole zawodowej dla dziewcząt w Dakarze i buduj z nami jej lepszą przyszłość!

Pacjenci hospicjum marzą o sprawnych łóżkach

Walczymy o godność chorych i ubogich

Nie ma hospicjum bez łóżek. W rwandyjskiej Kabudze przywracamy godność, przynosimy ulgę w cierpieniu, obracamy największe ludzkie nieszczęścia w radość z każdego poranka. Pomagamy żyć do samego końca chorym, którzy gdzie indziej ze swoim cierpieniem po prostu by sobie nie poradzili.

czytaj więcej

Mamy już:
116 632
Potrzebujemy:
129 050