Zobacz jak Dobra Fabryka leczy na Lesvos

Grecja

W 2015 przez greckie wyspy przeszło 856 tys. osób, a w 2017 i 2018  już tylko niecałe 30 tys. (według UNHCR). Ale już 2019 rok przyniósł wzrost – ponad 60 000 nowoprzybyłych. Praktyka pokazuje, że na Lesbos można utknąć na dobre kilka lat. Nikos i Katerina prowadzą na wyspie małą restaurację, w której każdy uchodźca może poczuć się jak w domu i za darmo zjeść posiłek.

Garść informacji:
  • pod koniec 2023 r. w obozie na greckiej na wyspie Lesbos jest ponad 3500 uchodźców, blisko 26% z nich to dzieci.
  • od początku 2015 r. przez greckie wyspy dotarło do Europy prawie 1 000 000 uchodźców
Dziennie zapewniamy ponad

330

posiłków dla uchodźców
Prowadzimy dystrybucję

posiłków i materiałów pierwszej pomocy

dla najbardziej potrzebujących, w tym dzieci, kobiet w ciąży i chorych
Opiekujemy się

5 ha gospodarstwem

które daje pracę i zaopatruje kuchnię w warzywa

15.07.2021

Właśnie dołączyła do naszej ekipy na Lesvos Kasia, która w Fundacji pomaga nam zagłębiać się w meandry internetowych nowinek, a na wyspie ma za zadanie opracować system, który połączy 30 wolontariuszy roznoszących codziennie posiłki z kuchnią Home for All. Pozwoli to usprawnić przekazywanie informacji o ilości posiłków i innych potrzeb w konkretnych namiotach w obozie.

Dziś jej oddajemy głos, bo jest tu z nami po raz pierwszy i świeżym okiem widzi, co tu robimy.

„Już pierwszego dnia przekonałam się, że kryzys na wyspie jest bardziej kryzysem braku dobrej woli niż humanitarnym.

Odwiedzamy dzieci, które tygodniami słyszały tu od medyków, żeby przyszły później. Mamy, które zrezygnowane na początku nawet nie decydują się powiedzieć nam o problemach zdrowotnych dzieci, ponieważ dla obozowej przychodni problemy te okazały się zbyt małe. Widząc, że dotrzymujemy słowa i wracamy z lekami do sąsiednich namiotów, proszą nas w końcu o przebadanie i swoich dzieci.

Dla nas każde cierpienie dziecka jest ważne i zasługuje na uwagę.

„Dziś zakup koniecznych leków ucieszył nas bardziej niż niejeden prezent na Gwiazdkę – obawialiśmy się, że część z nich będziemy musieli wysłać z Polski. A jednak udało się! Za chwilę przekażemy je rodzicom. Dzięki lekom, które pomogliście nam zdobyć, Melanie cierpiąca na astmę będzie oddychać bez trudu, Louna zwalczy anemię, a mama Abder’a wyleczy jego problemy ze skórą.”

„Nadal możecie nam pomóc – wracamy już w sobotę, ale do tego czasu w blisko 40-stopniowym upale odwiedzamy namiot po namiocie i zapewniamy pomoc wszystkim dzieciom, które jej potrzebują. Dołącz do nas – wesprzyj apteczne zakupy dla dzieci na Lesvos, odwiedzajac Dobroczynne24.

Pacjenci hospicjum marzą o sprawnych łóżkach

Walczymy o godność chorych i ubogich

Nie ma hospicjum bez łóżek. W rwandyjskiej Kabudze przywracamy godność, przynosimy ulgę w cierpieniu, obracamy największe ludzkie nieszczęścia w radość z każdego poranka. Pomagamy żyć do samego końca chorym, którzy gdzie indziej ze swoim cierpieniem po prostu by sobie nie poradzili.

czytaj więcej

Mamy już:
118 492
Potrzebujemy:
129 050