To Wy spełniacie marzenia tych młodych kobiet

Senegal

 

Państwo w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Uzyskało niepodległość od Francji 4 kwietnia 1960 r. Jeden z najbardziej stabilnych politycznie krajów w Afryce. Pomimo tego pozostaje w grupie państw o najniższym stopniu rozwoju społecznego. Prawie połowę powierzchni kraju stanowią grunty rolne, ale ich uprawa staje się coraz trudniejsza ze względu na częste szoki klimatyczne. Najwyższą temperaturę odnotowano w Matam – 48,8 oC.

Garść informacji:
  • 39% społeczeństwa żyje poniżej granicy ubóstwa, tj. za mniej niż 1,90 dolara dziennie
  • współczynnik aktywności zawodowej w Senegalu wynosi 49%
  • 60% pracującej ludności zajmuje się rolnictwem
  • Średnio tylko 6 na 10 dzieci kończy edukację przynajmniej na poziomie podstawowym
  • Wskaźnik alfabetyzacji dla całej populacji powyżej 15. roku życia wynosi 51,9%
Opłacamy naukę

56 dziewczętom

w szkole zawodowej w Dakarze

100%

absolwentek pracuje w swoim zawodzie

27.01.2022

Christine dorastała w małej wiosce ponad 100 km na południe od Dakaru. Rodzice starali się wiązać koniec z końcem, uprawiając przydomowy ogródek. Niewielki skrawek ziemi nie był w stanie przynieść zysków ani nawet wykarmić wielodzietną rodzinę. Marzeniem Christine od najmłodszych lat było dołączenie do rodziców w pracy, która mogłaby poprawić ich codzienność. Chciała zostać krawcową. W spełnieniu tego pragnienia miała jej pomóc nauka w szkole zawodowej prowadzonej przez siostry franciszkanki w Dakarze.

— Wiedziałam, że to miejsce dla mnie. Byłam pewna, że po jej ukończeniu pomogę w utrzymaniu naszej rodziny – mówi Christine. — Nie spodziewałam się, że pomoc dla moich bliskich przyjdzie znacznie wcześniej.

Siostra Ewa, dyrektorka szkoły odwiedziła wioskę Christine. Widząc w jak trudnej sytuacji znajdują się najbliżsi uczennicy, zaproponowała pomoc. Foyer skupuje od tej pory kwiaty hibiskusa, warzywa oraz mąkę na kuskus, które uprawiają rodzice dziewczyny. Z hibiskusa w szkolnej kuchni powstają przepyszne konfitury na sprzedaż. Reszta plonów zasili szkolną stołówkę.

Po ukończeniu dwuletniej nauki Christine zaczęła pracę w stworzonej przez nas spółdzielni krawieckiej. Dzięki swojej determinacji i konsekwencji Christine nie tylko jest w pełni samodzielna. Może też pomagać swoim rodzicom i wspierać młodsze siostry w edukacji. W dakarskiej szkole jesteśmy świadkami wielu happy endów. Wszystkie zdarzają się tylko dzięki Wam! Opłacając dzień nauki w naszej szkole zmieniacie życie i losy nie tylko kolejnych młodych kobiet, ale także ich rodzin.