To dzięki Wam zmieniło się życie Marie Claire

Burkina Faso

Według ONZ to jeden z najsłabiej rozwiniętych krajów na świecie. Charakteryzuje się jednym z najniższych wskaźników rozwoju społecznego HDI (Human Development Index). Wynosi on 0.4, co sprawia, że Burkina Faso zajmuje 185. miejsce na liście 188 krajów.

Garść informacji:
  • 44% społeczeństwa żyje za mniej niż 1,90 dolara dziennie
  • współczynnik alfabetyzacji młodzieży wynosi 58,3% i pozostaje jednym z najniższych na świecie
  • jedynie 58,3% osób powyżej 15. roku życia potrafi czytać i pisać.
  • rolnictwem trudni się 80% ludności czynnej zawodowo
Uczymy przedsiębiorczości i podstaw rolnictwa

40

rodzin z wioski Gourcy
Przygotowujemy do zawodu krawcowej

58

kobiet

22.10.2021

Tej wspaniałej młodej damy raczej nie trzeba Wam przedstawiać!!! Marie Claire spełniliście już jedno wielkie marzenie. Cztery lata temu dzięki Wam dziewczynka zaczęła chodzić. Sfinansowaliście jej operację zdeformowanego stawu kolanowego i wyjazd na zabieg do sąsiedniego kraju. Dziś ortopedzi zoperowali jej drugie kolano, które choć w dużo lepszej kondycji, też wymagało leczenia. Marie Claire była bardzo dzielna. Dzisiejszą noc spędzi w szpitalu na obserwacji!

Marie Claire urodziła się ze zdeformowanymi stawami kolanowymi. Lekarze w Lomé, stolicy Togo, mieli do zaproponowania jedynie, by kolejne lata swojego dzieciństwa dziewczynka spędziła w drewnianej protezie, a jak trochę podrośnie, wtedy zdecydują, co dalej robić. Nie mogła chodzić do szkoły, o zabawach z rówieśnikami tylko marzyła. Pierwsze lata życia Marie Claire upływały na siedzeniu na werandzie, opiekowaniu się swoją ulubioną lalką Petite Marie Claire i obserwowaniu tego, co dzieje się wokół.

Warunki, w jakich mieszkała Marie Claire też nie dawały żadnej nadziei, że jej życie kiedykolwiek się odmieni. Wraz z mamą mieszkały w małej chatce na peryferiach Lome, bez bieżącej wody. Nie stać ich było na opłacenie rachunków za prąd. Dziewczynka nigdy nie spała na łóżku, bo taki mebel był luksusem, na jaki nie mogły sobie pozwolić. Często nie było ich stać nawet na jeden posiłek dziennie, dlatego problemy ze zdrowiem córki wydawały się dla samotnie wychowującej ją mamy wręcz nie do udźwignięcia.

W sąsiednim Burkina Faso spotkaliśmy ortopedów z Niemiec i od razu przedstawiliśmy im przypadek Marie Claire. Rok później zoperowali dziewczynkę. Po kilkumiesięcznej rehabilitacji zaczęła chodzić. Pomogliśmy jej mamie w ukończeniu kursu krawiectwa i podarowaliśmy maszynę do szycia, by ułatwić nowy start. Małe mieszkanie na przedmieściach Lomé wyposażyliśmy w wygodne łóżko. Marie Claire dostała wyprawkę i poszła do szkoły.

Dziś jej życie wygląda zupełnie inaczej. Zmieniliście w historii tego dziecka wszystko. Takie cuda dzieją się tutaj dzięki Wam!!! Marie Claire i jej mama bardzo Was pozdrawiają! Nie potrafią znaleźć słów, by wyrazić swoją wdzięczność. Ale nam ten uśmiech wystarczy!!!

Pacjenci hospicjum marzą o sprawnych łóżkach

Walczymy o godność chorych i ubogich

Nie ma hospicjum bez łóżek. W rwandyjskiej Kabudze przywracamy godność, przynosimy ulgę w cierpieniu, obracamy największe ludzkie nieszczęścia w radość z każdego poranka. Pomagamy żyć do samego końca chorym, którzy gdzie indziej ze swoim cierpieniem po prostu by sobie nie poradzili.

czytaj więcej

Mamy już:
116 632
Potrzebujemy:
129 050