Pomyślcie dziś o Kongu - walki cały czas trwają

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in. kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • Prawie 62% populacji (około 60 milionów ludzi) żyje w skrajnym ubóstwie, za mniej niż 2,15 dolara dziennie.
  • Aż 10 milionów ludzi wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej
  • 33 miliony ludzi pozbawionych jest dostępu do bezpiecznych źródeł wody i właściwych urządzeń sanitarno-higienicznych
  • liczne ogniska śmiertelnych chorób, w tym odry, malarii, cholery i wirusa eboli
  • ok. 11% wszystkich przypadków śmiertelnych spowodowanych malarią na świecie miało miejsce właśnie tutaj
Nasz szpital to ponad

27 000

procedur medycznych rocznie
Rocznie leczymy z malarii ok.

7000

pacjentów
Nasze położne odebrały

953

porodów w 2023 r.

28.06.2022

To jedna z ważniejszych rozmów, jakie miałem w ostatnim czasie. Siostra Ania Nowakowska i cały personel szpitala trwają na posterunku w oblężonej przez rebeliantów Ntamugendze. Niezwykli ludzie, którzy chodzą właśnie po himalajach heroizmu. Wiedzą, że wraz z ich wyjazdem, zgaśnie nadzieja setek pacjentów szpitala i tysięcy uchodźców z okolicznych wiosek, którzy teraz tylko w murach wspieranej przez Dobrą Fabrykę placówki czują się bezpiecznie. Rozmawiamy niecały kwadrans. W tle słuchać strzały i wybuchy. Przez sufit jednej z sal w szpitalu przelatuje zabłąkana kula. Nie wiemy, co przyniosą kolejne godziny, ani jak długo nasz szpital będzie dla przerażonych mieszkańców Północnego Kivu bezpiecznym schronieniem. Wierzymy, że tam, gdzie przez ostatnie lata produkowaliśmy dobro, zło nie będzie miało wstępu.

Pomyślcie dziś o Kongu, o naszym szpitalu, całym jego personelu, pacjentach i wreszcie o misjonarzach, którzy cały czas trwają na posterunku. Pomódlcie się za nich, wspierajcie ich jak możecie i jak potraficie.

Mateusz Gasiński

Pacjenci hospicjum marzą o sprawnych łóżkach

Walczymy o godność chorych i ubogich

Nie ma hospicjum bez łóżek. W rwandyjskiej Kabudze przywracamy godność, przynosimy ulgę w cierpieniu, obracamy największe ludzkie nieszczęścia w radość z każdego poranka. Pomagamy żyć do samego końca chorym, którzy gdzie indziej ze swoim cierpieniem po prostu by sobie nie poradzili.

czytaj więcej

Mamy już:
118 492
Potrzebujemy:
129 050