Pomyślcie dziś o Kongu - walki cały czas trwają

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in. kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • 77% populacji żyje w skrajnym ubóstwie, za mniej niż 1,90 dolara dziennie
  • 16% populacji kraju, tj. ponad 13 milionów ludzi, wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej
  • 13,6 mln ludzi pozbawionych jest dostępu do bezpiecznych źródeł wody i właściwych urządzeń sanitarno-higienicznych
  • liczne ogniska śmiertelnych chorób, w tym odry, malarii, cholery i wirusa eboli
  • ok. 10% wszystkich przypadków śmiertelnych spowodowanych malarią w Afryce Subsaharyjskiej miało miejsce właśnie tutaj
Nasz szpital to

27 000

procedur medycznych rocznie
Rocznie leczymy z malarii ok.

8000

pacjentów
Nasze położne odebrały

1133

porodów w 2022 r.

28.06.2022

To jedna z ważniejszych rozmów, jakie miałem w ostatnim czasie. Siostra Ania Nowakowska i cały personel szpitala trwają na posterunku w oblężonej przez rebeliantów Ntamugendze. Niezwykli ludzie, którzy chodzą właśnie po himalajach heroizmu. Wiedzą, że wraz z ich wyjazdem, zgaśnie nadzieja setek pacjentów szpitala i tysięcy uchodźców z okolicznych wiosek, którzy teraz tylko w murach wspieranej przez Dobrą Fabrykę placówki czują się bezpiecznie. Rozmawiamy niecały kwadrans. W tle słuchać strzały i wybuchy. Przez sufit jednej z sal w szpitalu przelatuje zabłąkana kula. Nie wiemy, co przyniosą kolejne godziny, ani jak długo nasz szpital będzie dla przerażonych mieszkańców Północnego Kivu bezpiecznym schronieniem. Wierzymy, że tam, gdzie przez ostatnie lata produkowaliśmy dobro, zło nie będzie miało wstępu.

Pomyślcie dziś o Kongu, o naszym szpitalu, całym jego personelu, pacjentach i wreszcie o misjonarzach, którzy cały czas trwają na posterunku. Pomódlcie się za nich, wspierajcie ich jak możecie i jak potraficie.

Mateusz Gasiński

Potrzebna pilna pomoc

Uratujmy wioskę w Kongu przed cholerą

W momencie gdy udaje nam się wyprowadzić ostatnich pacjentów na prostą, pojawiają się kolejni chorzy, czasem kilku w ciągu dobry. Musimy pilnie zakupić antybiotyki, dodatkowe kroplówki, prześcieradła, środki czystości i wyposażenie medyczne!

czytaj więcej

Mamy już:
11 069
Potrzebujemy:
18 000