Ostatnie pożegnanie Dawida

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in. kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • Prawie 62% populacji (około 60 milionów ludzi) żyje w skrajnym ubóstwie, za mniej niż 2,15 dolara dziennie.
  • Aż 10 milionów ludzi wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej
  • 33 miliony ludzi pozbawionych jest dostępu do bezpiecznych źródeł wody i właściwych urządzeń sanitarno-higienicznych
  • liczne ogniska śmiertelnych chorób, w tym odry, malarii, cholery i wirusa eboli
  • ok. 11% wszystkich przypadków śmiertelnych spowodowanych malarią na świecie miało miejsce właśnie tutaj
Nasz szpital to ponad

27 000

procedur medycznych rocznie
Rocznie leczymy z malarii ok.

7000

pacjentów
Nasze położne odebrały

953

porodów w 2023 r.

28.06.2024

– Kiedy wyjeżdżałam z innymi chorymi na badania, poprosiłam kinezyterapeutkę o przekazanie małemu soku – a może się jednak obudzi z tej śpiączki, może będzie chciało mu się pić?

Informacja o odejściu Dawida dotarła do siostry Agnieszki tego samego dnia. Stoczyła o niego wielomiesięczny bój, zapewniając Dawidowi leczenie, którego nie powstydziłby się żaden europejski ośrodek.

Wiemy, że ludzie odchodzą. To naturalna kolej rzeczy, ale kiedy śmierć przychodzi do dziecka – zawsze czujemy ogromny żal.

Dziękujemy Wam za każde pytanie o stan chłopca, które pokazywało nam, że troszczycie się o Dawida tak samo, jak my. Za każde spełnione ostatnie życzenie, garść popcornu, leki uśmierzające ból i za ciepłe słowa, dodające otuchy jego tacie – Eliasowi. W jego sercu powstała dziś ogromna pustka, którą tak ciężko jest nosić samotnie. Dziękujemy, że towarzyszycie mu w tym trudnym czasie.

Pacjenci hospicjum marzą o sprawnych łóżkach

Walczymy o godność chorych i ubogich

Nie ma hospicjum bez łóżek. W rwandyjskiej Kabudze przywracamy godność, przynosimy ulgę w cierpieniu, obracamy największe ludzkie nieszczęścia w radość z każdego poranka. Pomagamy żyć do samego końca chorym, którzy gdzie indziej ze swoim cierpieniem po prostu by sobie nie poradzili.

czytaj więcej

Mamy już:
116 632
Potrzebujemy:
129 050