Pomóżcie nam by ziemi, którą zazielenimy, było jeszcze więcej!

Burkina Faso

Według ONZ to jeden z najsłabiej rozwiniętych krajów na świecie. Charakteryzuje się jednym z najniższych wskaźników rozwoju społecznego HDI (Human Development Index). Wynosi on 0.4, co sprawia, że Burkina Faso zajmuje 185. miejsce na liście 188 krajów.

Garść informacji:
  • 44% społeczeństwa żyje za mniej niż 1,90 dolara dziennie
  • współczynnik alfabetyzacji młodzieży wynosi 58,3% i pozostaje jednym z najniższych na świecie
  • jedynie 58,3% osób powyżej 15. roku życia potrafi czytać i pisać.
  • rolnictwem trudni się 80% ludności czynnej zawodowo
Uczymy przedsiębiorczości i podstaw rolnictwa

40

rodzin z wioski Gourcy
Przygotowujemy do zawodu krawcowej

58

kobiet

19.01.2022

W Burkina Faso jesteśmy już od siedmiu lat. Na problemy najuboższych mieszkańców Burkina Faso zwróciła nam uwagę Małgosia Tomaszewska, dziś czuwająca nad projektem jako nasz wysłannik.

Dobra Fabryka jest od tego, żeby robić, nie gadać, dlatego szybko zdiagnozowaliśmy problemy i od tych kilku lat staramy się odpowiedzieć na potrzeby kilkudziesięciu rodzin na północy kraju, w regionie, w którym bieda powodowana jest głównie zmianami klimatycznymi. Tam, gdzie jeszcze kilkanaście lat temu rosła bawełna, dziś jest już pustynia. Skutek długotrwałych susz sprawia, że każdy rok jest dla mieszkańców bardziej dramatyczny.

Wasze zaangażowanie w nasz rolniczy projekt zazieleniło kawałek tej pustyni, pomaga walczyć z ubogą dietą i daje pracę tym, których pustynnienie klimatu wysłało na bezrobocie i zmusza do rozważania konieczności opuszczenia rodzinnych stron i decydowania się na emigrację. Wybudowaliśmy młyn, wspieramy najbiedniejsze gospodarstwa systemem mikropożyczek w postaci narzędzi, ziarna pod zasiew. W końcu w ubiegłym roku ufundowaliśmy ponad dwa hektary pod ogród warzywny. Dziś kupujemy kolejny hektar.

Największy problem sprawia nam oczywiście dostęp do wody. Radzimy sobie dzięki bardzo sprytnemu systemowi nawadniania, który wybudowaliśmy dzięki Wam. Ograniczamy dzięki niemu straty wody i dajemy jeszcze więcej miejsc pracy najbiedniejszym rodzinom w wiosce. W okolicach Gourcy, wioski w północnym Burkina Faso, gdzie od lat prowadzimy projekt rolniczy, przybywa uchodźców wewnętrznych. Uciekają przed terrorystami, suszą i głodem. Chcemy, by nasz ogród karmił nie tylko najbiedniejszych mieszkańców Gourcy, ale też tych, którzy szukają w jego okolicach schronienia.

To nie jest inwestycja w jakiś tam kawałek pola. To inwestycja w miejsca pracy, dla ludzi, którzy stracili perspektywy. To inwestycja we wzbogaconą, dobrze zbilansowaną dietę mieszkańców i uchodźców, którzy zostali z niczym. Nasz ogród naprawdę ratuje przed ucieczką z tych prawie już pustynnych okolic.

Odwiedźcie dziś Dobroczynne24 i pomóżcie nam by ziemi, którą zazielenimy, było jeszcze więcej!