5 złotych to naprawdę niewiele

Burkina Faso

Według ONZ to jeden z najsłabiej rozwiniętych krajów na świecie. Charakteryzuje się jednym z najniższych wskaźników rozwoju społecznego HDI (Human Development Index). Wynosi on 0.4, co sprawia, że Burkina Faso zajmuje 185. miejsce na liście 188 krajów.

Garść informacji:
  • 44% społeczeństwa żyje za mniej niż 1,90 dolara dziennie
  • współczynnik alfabetyzacji młodzieży wynosi 58,3% i pozostaje jednym z najniższych na świecie
  • jedynie 58,3% osób powyżej 15. roku życia potrafi czytać i pisać.
  • rolnictwem trudni się 80% ludności czynnej zawodowo
Uczymy przedsiębiorczości i podstaw rolnictwa

40

rodzin z wioski Gourcy
Przygotowujemy do zawodu krawcowej

58

kobiet

17.01.2022

Bardzo trudno jest wyjaśnić, jak olbrzymim problemem jest brak wody i z jaką tęsknotą mieszkańcy Burkina Faso patrzą na rozwiewające wiatr chmury, z których miał przyjść deszcz, kiedy u nas trwa zimowa plucha i myślimy tylko o tym, jak nie zmoknąć w drodze do pracy.

Problemy Afryki są dla nas odległe, ale ludzie, których spotykamy i których Wam tu przedstawiamy, już nie. Przybijając nam piątkę jesteście bardzo blisko nich. Ratujecie im życie, prostujecie najbardziej pokręcone ludzkie historie. Kiedy pomyślisz, że głodny człowiek zjadł dziś posiłek dzięki Tobie, choć groził mu głód, lub że dałeś pracę komuś, kto jeszcze wczoraj jedyną szansę na przeżycie upatrywał w śmiertelnie niebezpiecznej migracji do innego świata, nie trzeba już rozumieć złożoności globalnych problemów. Zrozumienie dramatu człowieka, który marzy o szansach, jakie my mamy każdego dnia, wystarczy.

W Sahelu i Afryce Zachodniej liczba osób cierpiących z powodu głębokiego braku bezpieczeństwa żywnościowego wzrosła właśnie do rekordowego poziomu 28 milionów. W okolicach Gourcy, wioski w północnym Burkina Faso, gdzie od lat prowadzimy projekt rolniczy, przybywa uchodźców wewnętrznych. Uciekają przed terrorystami, suszą i głodem.

Chcemy, by nasz ogród karmił nie tylko najbiedniejszych mieszkańców Gourcy, ale też tych, którzy szukają w jego okolicach schronienia. Chcemy się do tego szybko przygotować. Wiemy jak zwiększyć uprawy, mamy do tego narzędzia i przeszkolonych rolników. Brakować zaczyna terenu. Przybijając regularnie piątkę, czyli ustawiając zlecenie stałe na 5 złotych tygodniowo, nie rozwiążesz globalnych problemów z klimatem i migracją, wyciągniesz za to rękę do jednej z osób, dla której przyszłość nie istnieje, dając jej nadzieję i narzędzia do jej zbudowania.

Popatrzcie na Celine! Szczęśliwa mama, którą dzięki ufundowaniu opieki medycznej przeprowadziliście bezpiecznie przez całą ciążę, choć wcześniej wielokrotnie poroniła. Spełniło się jej wielkie marzenie, a teraz spełnia się kolejne. Uczy się w naszej krawieckiej szkole. Cieszy się domem i szansą na to, że zdobyte umiejętności dadzą jej stabilną pracę. Daliście jej poczucie bezpieczeństwa! Dzięki regularnie przybijanym piątkom robicie to w ciągu roku dla blisko 40 000 osób.

5 złotych to naprawdę niewiele. Ustaw zlecenie stałe już teraz, to zajmie tylko chwilę. Piątka puszczona w dobroczynny obieg może zdziałać cuda, którymi bardzo chętnie się tu z Wami dzielimy!