Podróż do Saoudé: Pomoc dla Najbiedniejszych w Północnym Togo

Togo

Your browser does not support SVG.

Kraj bardzo słabo rozwinięty gospodarczo. Podstawą gospodarki jest rolnictwo, które wytwarza około 40% PKB i zatrudnia ok. 60% osób czynnych zawodowo. Togo znajduje się w grupie państw o najniższym stopniu rozwoju społecznego.

Garść informacji:
  • bieda jest powszechna, zwłaszcza na obszarach wiejskich, gdzie ok. 58.8% gospodarstw żyje poniżej granicy ubóstwa. W miastach 26,5%
  • podstawowymi czynnikami wpływającymi na panującą biedę są: brak bezpieczeństwa żywnościowego, niewystarczający dostęp do opieki medycznej, bezrobocie oraz niedostateczne zatrudnienie, szczególnie wśród młodych ludzi
W ciągu roku apteka pomaga ok.

3 600

chorym

20.02.2024

Przejechaliśmy roller costerem 500 km. Wszystko wokół wciąż jeszcze wiruje. Kładąc się spać w łóżkach, wciąż mamy ochotę zapiąć pasy. Zasady ruchu drogowego w Togo uproszczone są do samochodu i asfaltu. Wiadomo, gdzie jechać. Tyle. Cel uświęca środki. Prędkość, zasady, są kwestią fantazji lub wrażliwości kierowcy.
Togo to jeden z najmniejszych afrykańskich krajów. Żyje w nim ponad 6,5 miliona ludzi, z których trochę ponad 80% walczy, by przeżyć dzień za mniej niż dwa dolary.
Na północy kraju, w Saoudé, mieszkają Ci najbiedniejsi. Dotarliśmy tu późną nocą. Było powitanie z latarkami w dłoniach, wystawna kolacja: ryż gotowany pod gołym niebem na trzech kamieniach, tradycyjny sos yassa i grillowana ryba. Nie zamienilibyśmy się z Wami na nic.
Zobaczcie w relacjach, jak to wyglądało i zróbmy wszystko, żeby zbiórka, na leki do apteki, która trwa na naszej stronie głównej, zamknęła się przed naszym wyjazdem. Chcemy zostawić to miejsce z pełnymi półkami. Nikt z blisko 4000 pacjentów, którzy każdego roku proszą nas o antybiotyki, leki na przeziębienie, witaminy, nie może odejść stąd z pustymi rękami. Ci ludzi naprawdę Was potrzebują.
Kola ma 29 lat. Jako dziecko przychodziła do apteki z mamą, a teraz sama prosi nas o pomoc dla swojej córeczki Jeanne. Dla Koli apteka to coś więcej niż składzik z lekami, to polisa bezpieczeństwa, jedyną jaką ma, by ratować córkę przed częstymi i komplikującymi się chorobami. Leki, jak każdy, dostaje u nas za symboliczną miskę kukurydzy. Nic więcej. Zebrane w ten sposób ziarno rozdajemy tym, którym pod koniec pory suchej do garnka zagląda głód.
Uratujecie z nami aptekę w Saoudé. W najbliższych dniach dowiecie się, komu służy i jak bardzo Was tu potrzeba. Zerkajcie w relacje i dołączcie do newslettera fundacji, by nic Was nie ominęło.

Pacjenci hospicjum marzą o sprawnych łóżkach

Walczymy o godność chorych i ubogich

Nie ma hospicjum bez łóżek. W rwandyjskiej Kabudze przywracamy godność, przynosimy ulgę w cierpieniu, obracamy największe ludzkie nieszczęścia w radość z każdego poranka. Pomagamy żyć do samego końca chorym, którzy gdzie indziej ze swoim cierpieniem po prostu by sobie nie poradzili.

czytaj więcej

Mamy już:
118 542
Potrzebujemy:
129 050