Wioska Wyamdé: Kowalstwo, Siła i Praca w Północnym Togo

Togo

Your browser does not support SVG.

Kraj bardzo słabo rozwinięty gospodarczo. Podstawą gospodarki jest rolnictwo, które wytwarza około 40% PKB i zatrudnia ok. 60% osób czynnych zawodowo. Togo znajduje się w grupie państw o najniższym stopniu rozwoju społecznego.

Garść informacji:
  • bieda jest powszechna, zwłaszcza na obszarach wiejskich, gdzie ok. 58.8% gospodarstw żyje poniżej granicy ubóstwa. W miastach 26,5%
  • podstawowymi czynnikami wpływającymi na panującą biedę są: brak bezpieczeństwa żywnościowego, niewystarczający dostęp do opieki medycznej, bezrobocie oraz niedostateczne zatrudnienie, szczególnie wśród młodych ludzi
W ciągu roku apteka pomaga ok.

3 600

chorym

21.02.2024

Mała wioska Wyamdé w północnej części Togo. Wszystko czarne od sadzy. Krajobraz trochę księżycowy. Serce wioski bije głośno, miarowo, zdrowo. Wali kamieniem w rozgrzaną do czerwoności stal.
– Ile waży ten kamień, 10-15 kilo?
– Im więcej, tym lepiej. Zależy od kowala. Musi pewnie uderzyć nim w rozgrzany do czerwoności kawałek żelaza. Nie może się pomylić.
Pomyłka oznacza kalectwo, a wypadki się zdarzają. Nie ma tu maszyn, profesjonalnych narzędzi. Kobieta podsyca ogień w glinianym piecu dwoma miechami z krowiej skóry. Mężczyzna czeka, aż fragment stalowej felgi rozgrzeje się do czerwoności. Zamiast kowalskiego młota granitowy kamień, zamiast kowadła kawał granitowej skały.
Ludzie zbudowani z tytanu, maszyny z krwi, kości i twardych jak granit mięśni nadają nowe życie samochodowym felgom, zamieniając je w motyki i pługi.
Od pieca bije żar, na zewnątrz 40 stopni w cieniu. Powietrze zgęstniało i nie chce się ruszyć. Pot leje się z czoła od samego patrzenia na pracę kowala. Nie znam cięższej roboty. Wdzięczny jestem za swoją. Cały mój szacunek jest dziś z ludźmi z wioski Wyamdé.
Mateusz Gasiński
Pacjenci hospicjum marzą o sprawnych łóżkach

Walczymy o godność chorych i ubogich

Nie ma hospicjum bez łóżek. W rwandyjskiej Kabudze przywracamy godność, przynosimy ulgę w cierpieniu, obracamy największe ludzkie nieszczęścia w radość z każdego poranka. Pomagamy żyć do samego końca chorym, którzy gdzie indziej ze swoim cierpieniem po prostu by sobie nie poradzili.

czytaj więcej

Mamy już:
118 512
Potrzebujemy:
129 050