Nasi podopieczni bardzo nas potrzebują!

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in. kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • Prawie 62% populacji (około 60 milionów ludzi) żyje w skrajnym ubóstwie, za mniej niż 2,15 dolara dziennie.
  • Aż 10 milionów ludzi wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej
  • 33 miliony ludzi pozbawionych jest dostępu do bezpiecznych źródeł wody i właściwych urządzeń sanitarno-higienicznych
  • liczne ogniska śmiertelnych chorób, w tym odry, malarii, cholery i wirusa eboli
  • ok. 11% wszystkich przypadków śmiertelnych spowodowanych malarią na świecie miało miejsce właśnie tutaj
Nasz szpital to ponad

27 000

procedur medycznych rocznie
Rocznie leczymy z malarii ok.

7000

pacjentów
Nasze położne odebrały

953

porodów w 2023 r.

31.05.2021

Na pierwszym zdjęciu samochód siostry Agnieszki podczas jednego z wielu już w ostatnich dniach kursów na przedmieścia Gomy do miejsca, w którym język lawy odciął stolicę prowincji Północne Kivu od arterii prowadzącej na północ. To również droga dojazdowa do naszego szpitala. Siostra Agnieszka przywozi stamtąd samotne matki z dziećmi, które z powodu braku środków uciekają z Gomy piechotą. Dziś razem z lekarzem, pielęgniarzem i kierowcą pojechała do Ugandy przetrzeć szlaki dla nowego kanału zaopatrzenia szpitala. Przywiozła zapas ufundowanych przez Was kroplówek. To ich i leków na malarię potrzeba teraz najbardziej. Za dotychczasowe wsparcie bardzo dziękujemy!!! Prosimy, byście wciąż wspierali nasz szpital i udostępniali informacje z Konga. Wszystkie ręce na pokład!

Ponure wizje snują naukowcy, którzy możliwe scenariusze na najbliższe dni opierają jednak na konkretnych danych, a nie wyssanych z palca informacjach. Niebezpieczeństwo czai się teraz pod dnem jeziora Kivu, tuż obok Gomy. Eksperci twierdzą, że po ubiegłotygodniowej erupcji wulkanu Nyiragongo podziemna magma płynie teraz prosto do jeziora. Analitycy obawiają się, że wyciek pod wodą może spowodować uwolnienie chmury śmiercionośnego i duszącego gazu. To tak zwana erupcja limniczna, która stanowi rzadkie ale potencjalnie katastrofalne zagrożenie dla osób znajdujących się w okolicach jeziora. Rozpuszczony CO2 wydobywa się z dna, dusząc wszystkie istoty żywe. Może także spowodować powstanie na zbiorniku wodnym fali przypominającej tsunami, ponieważ zwiększająca się ilość gazu wypiera wodę. Kilka dni temu usunęła się do jeziora część drogi biegnąca wzdłuż wybrzeża. Kilka hektarów zostało wprost wchłoniętych przez wodę. To jeden z sygnałów, że wulkan nie śpi, a niebezpieczeństwo wciąż jest olbrzymie.

Ponad 400 000 mieszkańców Gomy opuściło swoje domy. Ulice miasta świecą pustkami. Przypomnijmy. Goma to główne miasto prowincji, w której znajduje się nasz szpital i najbliższy punkt jego zaopatrzenia oraz poszerzonej diagnostyki dla najciężej chorych pacjentów. Uciekinierzy z Gomy rozproszyli się po całej prowincji. Sporo osiedliło się w okolicach Ntamugengi. Wszystkich najciężej chorych siostra Agnieszka przyjmuje w szpitalu.

Na domiar złego prócz wulkanu wzmożoną aktywność przejawiają również terroryści. W Beni, położonym kilkaset kilometrów na północ od Ntamugengi, doszło do dwóch ataków, w których zginęło 50 osób. Dżihadyści częściowo powiązani z tak zwanym Państwem Islamskim zaatakowali dwie wioski. Ofiary to głównie cywile. To oznacza, że okolice naszego szpitala w najbliższym czasie powinny spodziewać się napływu nie tylko uciekinierów z Gomy, ale i uchodźców z północy.

Nasi podopieczni bardzo nas potrzebują! Możecie pomóc! Bardzo liczy się dla nas również Wasza pomoc w udostępnianiu tej wiadomości, by wieść o potrzebach mieszkańców wschodniego Konga dotarła do jak największej liczby osób.

Pacjenci hospicjum marzą o sprawnych łóżkach

Walczymy o godność chorych i ubogich

Nie ma hospicjum bez łóżek. W rwandyjskiej Kabudze przywracamy godność, przynosimy ulgę w cierpieniu, obracamy największe ludzkie nieszczęścia w radość z każdego poranka. Pomagamy żyć do samego końca chorym, którzy gdzie indziej ze swoim cierpieniem po prostu by sobie nie poradzili.

czytaj więcej

Mamy już:
49 818
Potrzebujemy:
129 050