Misja Grecja

Grecja

W 2015 przez greckie wyspy przeszło 856 tys. osób, a w 2017 i 2018  już tylko niecałe 30 tys. (według UNHCR). Ale już 2019 rok przyniósł wzrost – ponad 60 000 nowoprzybyłych. Praktyka pokazuje, że na Lesbos można utknąć na dobre kilka lat. Nikos i Katerina prowadzą na wyspie małą restaurację, w której każdy uchodźca może poczuć się jak w domu i za darmo zjeść posiłek.

Garść informacji:
  • pod koniec 2023 r. w obozie na greckiej na wyspie Lesbos jest ponad 3500 uchodźców, blisko 26% z nich to dzieci.
  • od początku 2015 r. przez greckie wyspy dotarło do Europy prawie 1 000 000 uchodźców
Dziennie zapewniamy ponad

330

posiłków dla uchodźców
Prowadzimy dystrybucję

posiłków i materiałów pierwszej pomocy

dla najbardziej potrzebujących, w tym dzieci, kobiet w ciąży i chorych
Opiekujemy się

5 ha gospodarstwem

które daje pracę i zaopatruje kuchnię w warzywa

05.10.2020

Wczoraj chłopaki z Dobrej Fabryki – Mateusz i Jarek – wyruszyli w pierwszą podróż po dłuuugiej przerwie spowodowanej pandemią. Polecieli na Lesvos rozdystrybuować płaszcze przeciwdeszczowe i ciepłe ubrania, które razem z Wami kupiliśmy uchodźcom! Zanim pogoda diametralnie się zmieni, zrobi się zimno i deszczowo, chcemy ubrać ludzi, którzy po pożarze obozu Moria znowu zostali z niczym.

W nowej korona-rzeczywistości pozornie łatwe zadania jak lot na grecką wyspę i transport tam palety towaru pod względem trudności organizacyjnej i podejmowanego ryzyka można porównać z misją na Marsa. Testy, możliwość zachorowania, zmieniające się z dnia na dzień obostrzenia w różnych krajach dotyczące przemieszczania się i transportu towarów sprawiły, że to, co robimy od kilku lat, teraz stało się jeszcze trudniejsze.

Ale nie ma co gadać – jest potrzeba – jest działanie! Kilkanaście tysięcy ludzi stłoczonych w namiotach, skazanych na bardzo trudne warunki i pozbawionych wszelkich widoków na przyszłość potrzebuje nas! Zakasujemy rękawy i działamy.

Trzymajcie kciuki za tę misję i bezpieczny powrót chłopaków do domu!