Misja Grecja

Grecja

W 2015 przez greckie wyspy przeszło 856 tys. osób, a w 2017 i 2018  już tylko niecałe 30 tys. (według UNHCR). Ale już 2019 rok przyniósł wzrost – ponad 60 000 nowoprzybyłych. Praktyka pokazuje, że na Lesbos można utknąć na dobre kilka lat. Nikos i Katerina prowadzą na wyspie małą restaurację, w której każdy uchodźca może poczuć się jak w domu i za darmo zjeść posiłek.

Garść informacji:
  • w obozie Moria na greckiej na wyspie Lesbos jest ponad 2 200 uchodźców
  • blisko połowa z nich to dzieci
  • od początku 2015 roku przez greckie wyspy dotarło do Europy prawie 1 000 000 uchodźców
Dziennie zapewniamy ponad

850

posiłków dla uchodźców
Prowadzimy dystrybucję

posiłków i materiałów pierwszej pomocy

dla najbardziej potrzebujących, w tym dzieci, kobiet w ciąży i chorych
Opiekujemy się

5 hektarowym gospodarstwem

które daje pracę i zaopatruje kuchnię w warzywa

05.10.2020

Wczoraj chłopaki z Dobrej Fabryki – Mateusz i Jarek – wyruszyli w pierwszą podróż po dłuuugiej przerwie spowodowanej pandemią. Polecieli na Lesvos rozdystrybuować płaszcze przeciwdeszczowe i ciepłe ubrania, które razem z Wami kupiliśmy uchodźcom! Zanim pogoda diametralnie się zmieni, zrobi się zimno i deszczowo, chcemy ubrać ludzi, którzy po pożarze obozu Moria znowu zostali z niczym.

W nowej korona-rzeczywistości pozornie łatwe zadania jak lot na grecką wyspę i transport tam palety towaru pod względem trudności organizacyjnej i podejmowanego ryzyka można porównać z misją na Marsa. Testy, możliwość zachorowania, zmieniające się z dnia na dzień obostrzenia w różnych krajach dotyczące przemieszczania się i transportu towarów sprawiły, że to, co robimy od kilku lat, teraz stało się jeszcze trudniejsze.

Ale nie ma co gadać – jest potrzeba – jest działanie! Kilkanaście tysięcy ludzi stłoczonych w namiotach, skazanych na bardzo trudne warunki i pozbawionych wszelkich widoków na przyszłość potrzebuje nas! Zakasujemy rękawy i działamy.

Trzymajcie kciuki za tę misję i bezpieczny powrót chłopaków do domu!

Potrzebna pilna pomoc

Uratujmy wioskę w Kongu przed cholerą

W momencie gdy udaje nam się wyprowadzić ostatnich pacjentów na prostą, pojawiają się kolejni chorzy, czasem kilku w ciągu dobry. Musimy pilnie zakupić antybiotyki, dodatkowe kroplówki, prześcieradła, środki czystości i wyposażenie medyczne!

czytaj więcej

Mamy już:
11 069
Potrzebujemy:
18 000