Dzień Osób Starszych w Kabudze

Rwanda

Rwanda to jeden z najmniejszych krajów na kontynencie afrykańskim, a przy tym najgęściej zaludniony. Na 1 kmprzypada ok. 463 mieszkańców! Ze względu na ukształtowanie terenu Rwanda nazywana jest krajem tysiąca wzgórz, a ze względu na swoją historię również krajem tysiąca problemów.

Garść informacji:
  • ok. 12 mln mieszkańców
  • w 1994 r. doszło tu do ludobójstwa – w ciągu 100 dni zamordowano ok. 1 mln ludzi z plemienia Tutsi, 2 mln ludzi uciekło z kraju
  • kraj rolniczy – rolnictwo przynosi 63% dochodów z eksportu (m.in. kawa, herbata, banany)
W 2022 r. objęliśmy długoterminową opieką paliatywną

35

osób

02.10.2020

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. To dobra okazja, by rozejrzeć się wokoło i zwrócić uwagę na to, czy w naszym najbliższym otoczeniu są tacy, którzy potrzebują wsparcia.

Dziś szczególnie jesteśmy też z naszymi podopiecznymi w Kabudze. To jedyne w Rwandzie hospicjum. Opieka nad starszymi, zwłaszcza chorymi paliatywnie to w Kraju Tysiąca Wzgórz nowość. Od kilku lat szlaki w tej dziedzinie przecierają Siostry od Aniołów, które w kraju doświadczonym tragicznymi wydarzeniami, chcą pokazać, że starość i choroba nie odczłowiecza. Ich zadanie jest proste. Niektórym z naszych pacjentów historia i choroba zafundowały regularne piekło. My chcemy, by trafiając do nas, przypomnieli sobie, że celem człowieka jest niebo.

Josephine i Donatilli poznały się w jednym z rwandyjskich szpitali. Usłyszały od lekarzy tą samą diagnozę: nowotwór języka. Josepina nie miała pieniędzy, by zacząć jakąkolwiek terapię. Wróciła do swojej wioski. Jej stan wciąż się pogarszał. W końcu poznała ludzi, którzy powiedzieli jej o hospicjum Sióstr od Aniołów.

Donatilla w trakcie ludobójstwa straciła wszystkie bliskie jej osoby, mimo to spotkała ludzi, którzy pomogli jej w podjęciu leczenia. Ufundowali jej operację, walczyli o nią jak o własną matkę. Niestety i w jej przypadku choroba nie ustępowała. Po długim pobycie w szpitalu, personel zaproponował jej przeniesienie do Kabugi. W taki sposób obie panie spotkały się znów. Codziennie spędzają ze sobą dużo czasu, podtrzymują się na duchu. Potrzeba rozmowy była tak silna, że wymyśliły znany tylko im sposób porozumiewania się na migi.

W naszym hospicjum dostają najlepszą opiekę. Kiedy czują się lepiej, wyrażają swoją wdzięczność za to, że mogą tu być wspólnym tańcem.

Dziękujemy Wam za wsparcie. Każda przybita nam piątka, zakupy w Dobroczynne24.pl, sprawiają, że możemy zaopiekować się starszymi i chorymi, w jedynym takim miejscu w tej części Afryki!

Dziękujemy, że produkujecie z nami DOBRO!!!

Potrzebna pilna pomoc

Make Good Not War

W rejonach ogarniętych walkami najważniejszą potrzebą cały czas pozostaje żywność i ciepło. Seniorzy, dzieci, osoby niepełnosprawne i chorujące przewlekle – wśród osób, którymi się opiekujemy, mnóstwo jest takich, które nie mogły uciec z Ukrainy. Pokażmy, że rok po wybuchu wojny wciąż jesteśmy z Ukraińcami! Niech zobaczą, jak wielu mają przyjaciół!

czytaj więcej

Mamy już:
14 863
Potrzebujemy:
25 000