Budujemy salę rehabilitacyjną w hospicjum

Rwanda

Rwanda to jeden z najmniejszych krajów na kontynencie afrykańskim, a przy tym najgęściej zaludniony. Na 1 kmprzypada ok. 565 mieszkańców! Ze względu na ukształtowanie terenu Rwanda nazywana jest krajem tysiąca wzgórz, a ze względu na swoją historię również krajem tysiąca problemów.

Garść informacji:
  • ok. 14 mln mieszkańców
  • w 1994 r. doszło tu do ludobójstwa – w ciągu 100 dni zamordowano ok. 1 mln ludzi z plemienia Tutsi, 2 mln ludzi uciekło z kraju
  • kraj rolniczy – zatrudnienie w rolnictwie stanowi 62,3% całkowitego zatrudnienia w Rwandzie
W 2023 r. objęliśmy długoterminową opieką paliatywną

38

osób
Finansujemy edukację

28

dzieci pracowników i zmarłych pacjentów

19.05.2020

Dwa lata temu w hospicjum w Kabudze zatrudniliśmy Sylwestra – fizjoterapeutę, który, powiedzmy sobie szczerze, robi cuda. Widząc, jak wielkie ma znaczenie jego praca dla paliatywnie chorych, wspólnie z siostrami postanowiliśmy, że w fizjoterapię trzeba zainwestować.

Z takim fachowcem na pokładzie stan wielu chorych bardzo się poprawia. Dawniej przykuci do łóżek pacjenci zaczynają siadać, odzyskują podstawową samodzielność. Gdy widzą, że są coraz sprawniejsi i mają więcej sił, wraca im chęć do życia i walki z chorobą. Przekonują się, co było naszym celem, że hospicjum to nie umieralnia, ale miejsce, w którym żyje się do samego końca. Na regularne ćwiczenia pod okiem fachowca poza hospicjum nigdy nie mieliby szans.

Kolejni pacjenci potrzebują pomocy Sylwestra, a on potrzebuje profesjonalnego sprzętu fizjoterapeutycznego, w który stopniowo staramy się wyposażać hospicjum. W zeszłym roku ufundowaliśmy profesjonalny podnośnik dla chorych. Dziś idziemy na całość! Pomagamy Siostrom od Aniołów w budowie sali rehabilitacyjnej. Siostry zebrały już znaczną część środków, ale do pokrycia całości inwestycji brakuje jeszcze 20 000 euro. Pomożecie?! Będzie nowy budynek, profesjonalnie wyposażone pomieszczenia i taras z pięknym widokiem.

Dziś Dzień Dobrych Uczynków! W tym roku możesz go uczcić kupując… cegłę. My z tych cegieł wybudujemy miejsce, w którym, dzięki Tobie, dobre uczynki będą się działy każdego dnia.

Pacjenci hospicjum marzą o sprawnych łóżkach

Walczymy o godność chorych i ubogich

Nie ma hospicjum bez łóżek. W rwandyjskiej Kabudze przywracamy godność, przynosimy ulgę w cierpieniu, obracamy największe ludzkie nieszczęścia w radość z każdego poranka. Pomagamy żyć do samego końca chorym, którzy gdzie indziej ze swoim cierpieniem po prostu by sobie nie poradzili.

czytaj więcej

Mamy już:
118 542
Potrzebujemy:
129 050