Dziękujemy Wam, jesteście prawdziwymi Superbohaterami

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in.: kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo (DRC) pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • 15,6 mln ludzi – 18% całej populacji Konga cierpi głód
  • 3,4 mln dzieci poniżej 5. roku życia cierpi na ostre niedożywienie
  • 41,8% dzieci poniżej 5. roku życia ma zahamowany wzrost w wyniku niedożywienia
  • 63,2% dzieci poniżej 5. roku życia i 41% kobiet w wieku 15-49 lat cierpi na anemię
Uratowaliśmy od choroby głodowej

600

osób w 2022 r.
W ośrodku dożywiania przyjmujemy ok.

80

dzieci tygodniowo

06.07.2023

– Te dzieci, mimo niedożywienia, są takie piękne… Ale w tym pięknie, w tych oczach, jest takie cierpienie – aż ciarki człowieka przechodzą. Patrzysz w oczy dziecka i widzisz dorosłego, który przeżył najgorsze. To czasem trzylatki, dla których skończyło się dzieciństwo. – Mówi Agnieszka Gugała, stawiając przed małym Kalebem posiłek. Już drugi, a będą ich dziś cztery. Każdy z nich ufundowany przez Was. Kawałeczek spada z widelca i wydaje się, że w oku zakręciła mu się łza.
Ale Kaleb jest dziś szczęśliwy, choć jeszcze zbyt słaby, żeby uśmiechnąć się z dziecięcą beztroską. Wyszedł ze szpitala, dziś nic już go nie boli. Pozostał tylko ten rozpaczliwy głód, ten smutek w oczach, jakby znów jedzenia miało zabraknąć. Tylko dzięki Wam możemy zagwarantować, że nie zabraknie. Dziękujemy Wam, jesteście prawdziwymi Superbohaterami.
Kaleb pozostaje już pod opieką mamy, bezpieczny od wojennej wrzawy, która gotuje się gdzieś dalej – choć wcale nie tak daleko. W Ntamugendze w Demokratycznej Republice Konga sytuacja może zmienić się z dnia na dzień, ale Agnieszka pozostaje na posterunku.
Przed Kalebem jeszcze wielomiesięczna terapia dożywiająca. Tylko ukończenie jej może zagwarantować, że nie powrócą bardzo bolesne problemy z układem pokarmowym oraz że ukąszenie moskita nie przerodzi się ponownie w ostrą malarię. Jeśli macie taką możliwość, prosimy – podzielcie się posiłkiem z tym dzielnym maluchem. Jesteśmy pewni, że niedługo odwdzięczy się najpromienniejszym dziecięcym uśmiechem.
Potrzebna pilna pomoc

Uratujmy wioskę w Kongu przed cholerą

W momencie gdy udaje nam się wyprowadzić ostatnich pacjentów na prostą, pojawiają się kolejni chorzy, czasem kilku w ciągu dobry. Musimy pilnie zakupić antybiotyki, dodatkowe kroplówki, prześcieradła, środki czystości i wyposażenie medyczne!

czytaj więcej

Mamy już:
11 069
Potrzebujemy:
18 000