Dzięki życiodajnym workom tak dziś wygląda Judith i jej córeczka Rehema

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in. kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • 77% populacji żyje w skrajnym ubóstwie, za mniej niż 1,90 dolara dziennie
  • 16% populacji kraju, tj. ponad 13 milionów ludzi, wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej
  • 13,6 mln ludzi pozbawionych jest dostępu do bezpiecznych źródeł wody i właściwych urządzeń sanitarno-higienicznych
  • liczne ogniska śmiertelnych chorób, w tym odry, malarii, cholery i wirusa eboli
  • ok. 10% wszystkich przypadków śmiertelnych spowodowanych malarią w Afryce Subsaharyjskiej miało miejsce właśnie tutaj
Nasz szpital to

27 000

procedur medycznych rocznie
Rocznie leczymy z malarii ok.

8000

pacjentów
Nasze położne odebrały

1133

porodów w 2022 r.

01.09.2021

W listopadzie ubiegłego roku relacjonowaliśmy Wam dramatyczne wydarzenia, które rozegrały się w Ntamugendze. Do naszego szpitala trafiła postrzelona w brzuch ciężarna kobieta. Matka i jej córka wyszły z tego bez szwanku. Mała Rahema wygląda dziś tak!

Judith była w ósmym miesiącu ciąży. O niebezpieczeństwie dowiedziała się, gdy było już za późno. Chciała sprawdzić, co dzieje się u sąsiadów, u których zabarykadowali się napastnicy chcący uprowadzić dla okupu ojca rodziny. Nie zastali go, więc sterroryzowali jego żonę. Gdy Judith poszła sprawdzić, czy u sąsiadów wszystko gra, seria z kałasznikowa oddana w szale i na ślepo rzuciła ją na ziemię. Jedna kula trafiła w pierś, druga… w brzuch.

Pracujemy w Kongu w ekstremalnych warunkach, ale ten sam teren dla tysięcy osób jest domem, jedynym miejscem na Ziemi, które znają. Nowe rebelie i grupy bandyckie wyrastają tu jak grzyby po deszczu. Nie ma dnia, by ktoś nie został porwany, postrzelony lub zabity. Cierpią niewinni ludzie. Często kobiety i dzieci. Dzięki poświęceniu sióstr i personelu szpitala w Ntamugendze kilkadziesiąt tysięcy osób rocznie dostaje tu szansę na powrót do zdrowia lub przeżycie.

W pierwszej chwili lekarze byli niemal pewni, że dziecka Judith nie uda się uratować. Szybko jednak okazało się, że kula otarła się o żołądek, ale nie tknęła płodu. Natychmiastowa transfuzja krwi, tlen i szybka operacja ocaliły życie matki i córki. Rehema przyszła na świat trochę za wcześnie. Uratowało ją ciepłe gniazdko, które mamy również dzięki Wam. Judith nie tak wyobrażała sobie narodziny swego pierwszego dziecka, ale radość z tego, że mała żyje i tak pięknie rośnie, sprawia, że szczęśliwsza już być nie może.

Dzięki Wam i wspaniałej ekipie z Ntamugengi na naszych oczach dzieje się bardzo wiele cudów. Dzięki Wam może być ich jeszcze więcej. Każda transfuzja krwi, by mogła uratować czyjeś życie, musi być wpierw możliwa do wykonania. By to się stało musimy krew kupić. W Kongu krew się kupuje, bo choć krwiodawcy oddają ją za darmo, musi być w odpowiednich warunkach pobrana, kilka razy przebadana, odpowiednio transportowana i przechowywana. Punkty krwiodawstwa nie są dofinansowywane, utrzymują je szpitale, które za każdy worek krwi płacą. Ceny się wahają, raz wbijając nas w fotel, raz spadając do 20 USD, która i tak jest dużym wydatkiem, ale takim, do którego już zdążyliśmy się przyzwyczaić.

Dziś prosimy Was o choć jeden taki, życiodajny worek krwi, który uratował już Judith i jej mały skarb, Rehemę!

Pomóż dziewczynce wypowiedzieć pierwsze zdanie

Terapia logopedyczna dla Gisele

Matka Gisele nie była w stanie znaleźć przyczyny, dla której Gisele nie mówi i przechodzi ataki, w czasie których upada, sztywnieje i płacze. Brak pieniędzy na diagnostykę sprawiał, że mogła tylko czekać, aż atak przejdzie. My nie mogliśmy pogodzić się z taką niemocą.

czytaj więcej

Mamy już:
1 684
Potrzebujemy:
7 023