Projekt

Inwestycja życia

Wybierz wersję akcji: Zamów akcję
Wybierz wersję akcji:
Akcję wykupiło: 4661 osób
Udostępnij

Głód - Mauretania i Demokratyczna Republika Konga

Powierzchnię Mauretanii zajmują w większości piaski Sahary (ponad 80%). Jest to czwarty najbardziej wrażliwy kraj na świecie pod względem zmian klimatycznych. Choć żyje tam zaledwie 4,4 mln ludzi, jest to klasyczny przykład problemu głodu wynikającego z ubóstwa i niewystarczającej produkcji żywności.

Demokratyczna Republika Konga to drugi co do wielkości kraj w Afryce. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne, z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo (DRC) pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:

Mauretania

  • jeden z najbiedniejszych krajów świata – w niektórych jego regionach ludzie żyją za mniej niż 1,25 dolara dziennie
  • z powodu deficytu żywności, kraj musi importować 70 % żywności
  • 21% dzieci poniżej 5. roku życia cierpi na chroniczne niedożywienie
  • 26,8% populacji w porze suchej, trwającej nawet 6 miesięcy, zmaga się z brakiem bezpieczeństwa żywnościowego

Demokratyczna Republika Konga

  • 15,6 mln ludzi – 18% całej populacji Konga cierpi głód
  • 3,4 mln dzieci poniżej 5. roku życia cierpi na ostre niedożywienie
  • 41,8% dzieci poniżej 5. roku życia ma zahamowany wzrost w wyniku niedożywienia
  • 63,2% dzieci poniżej 5. roku życia i 41% kobiet w wieku 15-49 lat cierpi na anemię
Razem w obu krajach uratowaliśmy ok.

825

dzieci od choroby głodowej w 2021 r.
Oba ośrodki przyjmują

160

dzieci tygodniowo
Karmimy

Przekonaj się, że inwestycja w życie jest najlepszą z możliwych

Zostań jednym z Inwestorów Życia i otrzymaj Certyfikat. Wspólnie ocalimy dzieci od choroby głodowej!

Fakt, że co roku dziesiątki milionów mężczyzn, kobiet i dzieci umiera z głodu jest skandalem naszego stulecia. Co pięć sekund dziecko poniżej piątego roku życia umiera z głodu na planecie, która obfituje w bogactwa” – Jean Ziegler (były ekspert ONZ ds. prawa do żywności)

Głód prowadzi do choroby, która w pierwszej kolejności odbiera siłę, by szukać ratunku. Aby do tego nie dopuścić, pomagamy głodującym dzieciom w  dwóch ośrodkach dożywiania – w Demokratycznej Republice Konga we wsi Ntamugenga oraz w Maurtanii w miejscowości Kaédi.

W Demokratycznej Republice Konga każdego tygodnia pomagamy 70 najmłodszym pacjentom z rozpoznanym niedożywieniem lub chorobą głodową. W ubiegłym roku wyciągnęliśmy tam z choroby głodowej 550 dzieci. Nasz ośrodek jest jedyną tak sprawnie działającą placówką w całej prowincji Północnego Kivu.

Ośrodek w Kaédi jest mniejszy, są tu zaledwie dwie pracownice, które opiekują się prawie setką dzieciaków tygodniowo. W ubiegłym roku przed chorobą głodową uratowaliśmy 275 dzieci.

Liczba dzieciaków, które trafiają do naszych ośrodków z ostrym niedożywieniem, wciąż wzrasta. Odpowiada za to bardzo trudna sytuacja w obu regionach. W Kongu konflikt zbrojny cały czas wisi na włosku, z czego korzystają lokalni bandyci i rebelianci. W Mauretanii zmiany klimatyczne skutkują deficytem wody, a co za tym idzie – niewystarczającą produkcją żywności.

Poza karmieniem dzieci dbamy o długotrwały efekt ich wizyt u nas. Szkolimy rodziców z hodowli roślin i uczymy zasad dietetyki. Wyposażamy dzieci w prowiant na dni, w których ich u nas nie ma. W zeszłym roku przeszkoliliśmy ponad 900 opiekunów z podstaw dietetyki i uprawy przydomowego ogródka. Te działania mają na celu zapobieganie kolejnym przypadkom niedożywienia wśród dzieci. Odwiedzamy także pacjentów w ich domach, aby skontrolować, czy opiekunowie zastosowali się do rad i zaleceń z ośrodka dożywiania. Sprawdzamy, czy po przeszkoleniu z uprawy ziemi w przyszpitalnym ogrodzie, obok ich domów powstały choćby niewielkie poletka, z których plony urozmaiciłyby dietę domowników. Pielęgnarze ważą dzieci, badają je i zapowiadają opiekunom, że znowu odwiedzą ich bez uprzedzenia.

 

Jak dokonać Inwestycji Życia?

Z okna obok wybierz jedną z oferowanych przez nas akcji o różnych nominałach. Będzie to Twoja deklaracja, że przez najbliższy rok co miesiąc będziesz inwestował tę kwotę w życie naszych podopiecznych.

Opcja 1: zapłata z góry za cały rok – Twoje zobowiązanie za 12 miesięcy zostanie uregulowane od razu.

Opcja 2: comiesięczne wpłaty o wartości wybranej akcji – swoje zobowiązanie możesz zrealizować poprzez ustawienie automatycznego pobrania z karty lub poprzez regularne, comiesięczne wpłaty na konto:

Fundacja Dobra Fabryka
ul. Pomiechowska 47/14
04-694 Warszawa
Bank Santander 45 1090 1883 0000 0001 2390 7365
w tytule przelewu wpisz: „Inwestycja Życia + imię i nazwisko”

Regularność wpłat umożliwia stabilne
funkcjonowanie ośrodków.

Wykupując akcję – zobowiązanie, dołączysz do elitarnego grona współpracowników naszej Fundacji, którzy w bardzo namacalny sposób będą walczyć z głodem i każdego miesiąca uratują dziesiątki dzieci.

Otrzymasz od nas imienny dokument potwierdzający zakup akcji ze specjalnej edycji, który będzie świadectwem Twojej determinacji w walce o to, by na świecie było coraz mniej głodnych dzieci, którym brak jedzenia odbiera nie tylko dzieciństwo, ale i życie.

Potrzebna pilna pomoc

Pomoc humanitarna dla Izium

Izium i okoliczne miejscowości mają za sobą 6 miesięcy terroru. W promieniu 100 km nie ma ani jednego czynnego sklepu z żywnością. Mieszkańcy polegają na ostatnich ukrytych zapasach, a jeszcze częściej – na nadziei, że po prostu zdążą doczekać pomocy humanitarnej.

Natychmiast ruszyliśmy z pomocą i jako jedni z pierwszych dotarliśmy na miejsce.

czytaj więcej

Mamy już:
14 486
Potrzebujemy:
38 731