Kolejna poprawa u Hurumy

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in. kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • 77% populacji żyje w skrajnym ubóstwie, za mniej niż 1,90 dolara dziennie
  • 16% populacji kraju, tj. ponad 13 milionów ludzi, wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej
  • 13,6 mln ludzi pozbawionych jest dostępu do bezpiecznych źródeł wody i właściwych urządzeń sanitarno-higienicznych
  • liczne ogniska śmiertelnych chorób, w tym odry, malarii, cholery i wirusa eboli
  • ok. 10% wszystkich przypadków śmiertelnych spowodowanych malarią w Afryce Subsaharyjskiej miało miejsce właśnie tutaj
Nasz szpital to

21 000

procedur medycznych rocznie
Rocznie leczymy z malarii ok.

7000

pacjentów
Nasze położne odebrały

1032

porodów w 2021 r.

22.09.2022

Mamy dobre wieści – Huruma zaczął ssać, jest kolejna poprawa! Chłopak ma apetyt i jak tylko pozbędziemy się kaszlu (złapał infekcję), na pewno zacznie szybko przybierać na wadze. Dotychczas ogrzewaliśmy go w ufundowanym przez Was ciepłym gniazdku (systemie ogrzewania noworodka), ale teraz, gdy słońce powoli wychodzi zza chmur, wychodzimy z nim na krótkie spacery.

Co do samej sytuacji w Demokratycznej Republice Konga – do naszej Ntamugengi przyjechał miejscowy Czerwony Krzyż, wspierany przez Unicef. Dostarczyli leki na malarię, podstawowe leki przeciwgorączkowe i niewielkie ilości żywności terapeutycznej dla dzieci, co trochę nas odciążyło! Wy natomiast nadal jesteście jedynym źródłem pomocy żywnościowej dla dorosłych i starszych dzieci, ponieważ tylko dzięki Waszym darowiznom personel ośrodka dożywiania może robić zakupy i przekazywać posiłki najbardziej potrzebującym. Wśród nich jest właśnie mama Hurumy. Bardzo dziękujemy wszystkim 134 osobom, które przekazały posiłki samotnym mamom w Kongu. To teraz naprawdę pierwsza potrzeba!

Jeśli chcielibyście przekazać 7 złotych na ten cel, zajrzyjcie na Dobroczynne24. To wspaniałe miejsce istnieje teraz tylko dzięki Wam!

Potrzebna pilna pomoc

Ciepła Paka dla Ukrainy

Pomagamy na miejscu, bo śmiertelnym zagrożeniem są nie tylko spadające rakiety, ale i zimno. Rozdajemy śpiwory, ciepłe koce, lampy naftowe, piecyki rakietowe, ogrzewacze, odzież termiczna i wysokoenergetyczne posiłki. Podarujmy Ciepłą Pakę dla mieszkańców Ukrainy, którzy znaleźli się w krytycznej sytuacji.

czytaj więcej

Mamy już:
79 689
Potrzebujemy:
100 000