Kolejna poprawa u Hurumy

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in. kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • Prawie 62% populacji (około 60 milionów ludzi) żyje w skrajnym ubóstwie, za mniej niż 2,15 dolara dziennie.
  • Aż 10 milionów ludzi wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej
  • 33 miliony ludzi pozbawionych jest dostępu do bezpiecznych źródeł wody i właściwych urządzeń sanitarno-higienicznych
  • liczne ogniska śmiertelnych chorób, w tym odry, malarii, cholery i wirusa eboli
  • ok. 11% wszystkich przypadków śmiertelnych spowodowanych malarią na świecie miało miejsce właśnie tutaj
Nasz szpital to ponad

27 000

procedur medycznych rocznie
Rocznie leczymy z malarii ok.

7000

pacjentów
Nasze położne odebrały

953

porodów w 2023 r.

22.09.2022

Mamy dobre wieści – Huruma zaczął ssać, jest kolejna poprawa! Chłopak ma apetyt i jak tylko pozbędziemy się kaszlu (złapał infekcję), na pewno zacznie szybko przybierać na wadze. Dotychczas ogrzewaliśmy go w ufundowanym przez Was ciepłym gniazdku (systemie ogrzewania noworodka), ale teraz, gdy słońce powoli wychodzi zza chmur, wychodzimy z nim na krótkie spacery.

Co do samej sytuacji w Demokratycznej Republice Konga – do naszej Ntamugengi przyjechał miejscowy Czerwony Krzyż, wspierany przez Unicef. Dostarczyli leki na malarię, podstawowe leki przeciwgorączkowe i niewielkie ilości żywności terapeutycznej dla dzieci, co trochę nas odciążyło! Wy natomiast nadal jesteście jedynym źródłem pomocy żywnościowej dla dorosłych i starszych dzieci, ponieważ tylko dzięki Waszym darowiznom personel ośrodka dożywiania może robić zakupy i przekazywać posiłki najbardziej potrzebującym. Wśród nich jest właśnie mama Hurumy. Bardzo dziękujemy wszystkim 134 osobom, które przekazały posiłki samotnym mamom w Kongu. To teraz naprawdę pierwsza potrzeba!

Jeśli chcielibyście przekazać 7 złotych na ten cel, zajrzyjcie na Dobroczynne24. To wspaniałe miejsce istnieje teraz tylko dzięki Wam!