Dziś po raz pierwszy Esperence stoi na nogach o własnych siłach

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in. kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • 77% populacji żyje w skrajnym ubóstwie, za mniej niż 1,90 dolara dziennie
  • 16% populacji kraju, tj. ponad 13 milionów ludzi, wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej
  • 13,6 mln ludzi pozbawionych jest dostępu do bezpiecznych źródeł wody i właściwych urządzeń sanitarno-higienicznych
  • liczne ogniska śmiertelnych chorób, w tym odry, malarii, cholery i wirusa eboli
  • ok. 10% wszystkich przypadków śmiertelnych spowodowanych malarią w Afryce Subsaharyjskiej miało miejsce właśnie tutaj
Nasz szpital to

21 000

procedur medycznych rocznie
Rocznie leczymy z malarii ok.

7000

pacjentów
Nasze położne odebrały

1032

porodów w 2021 r.

04.07.2019

Esperence znaczy nadzieja. To też imię tej dwuletniej dziewczynki, w życiu której niczego nie brakowało tak bardzo jak właśnie nadziei.
Dziewczynka urodziła się w środku wojennej zawieruchy. Bezpieczeństwa nie był jej w stanie zapewnić ani rząd ani rodzice, którzy ciągle wywoływali kolejne konflikty między sobą. W końcu się rozstali. Ojciec odcinając się od przeszłości, wyjechał do Ugandy, matka zupełnie bagatelizując obowiązki względem małego dziecka, też zaczęła układać sobie życie od początku. Przytomna okazała się jedynie babcia Esperence. Zaopiekowała się małą, by nie dopuścić do kolejnej tragedii.
Szczere chęci jednak nie wystarczyły. Nie mając środków do życia, babcia mogła jedynie patrzeć, jak małej Esperence ubywa sił. Kiedy sytuacja stała się krytyczna, ktoś poradził jej, by wyruszyła do Ntamugengi.
Jak kończy się ta historia? Dzięki Wam oczywiście szczęśliwie! Co prawda przyjęliśmy małą w ostatniej chwili, ostre niedożywienie i pierwsza malaria, która wywołała anemię (Hemoglobina 3, choć powinno być co najmniej 10). Szybka reakcja naszego personelu, transfuzje krwi, tlen, leki. W kolejnych tygodniach wzmacnianie wątłego organizmu, kroplówki i mleko terapeutyczne. Dziś po raz pierwszy mała Esperence stoi na nogach o własnych siłach. Jeszcze to trochę potrwa zanim zacznie się uśmiechać i bawić, ale wiemy co robić, więc w końcu i to uda nam się osiągnąć. Będziemy też dalej pomagali małej i jej babci, by podobna sytuacja już się nie wydarzyła.
Tak działa bardzo ważny projekt Dobrej Fabryki — Inwestycja Życia, która ratuje ponad 1000 dzieciaków w podobnym stanie każdego roku. Jeśli zdecydujecie się wykupić roczne Akcje o wartości 10, 20, 50, 100 lub 200 zł, możecie być pewni, że będą to najlepiej zainwestowane pieniądze. Uratujecie za nie życie najsłabszych i bezbronnych dzieciaków, sprawicie, że przestaną czuć głód i zaczną się uśmiechać. W końcu – odzyskacie dla nich dzieciństwo.

Potrzebna pilna pomoc

Ciepła Paka dla Ukrainy

Pomagamy na miejscu, bo śmiertelnym zagrożeniem są nie tylko spadające rakiety, ale i zimno. Rozdajemy śpiwory, ciepłe koce, lampy naftowe, piecyki rakietowe, ogrzewacze, odzież termiczna i wysokoenergetyczne posiłki. Podarujmy Ciepłą Pakę dla mieszkańców Ukrainy, którzy znaleźli się w krytycznej sytuacji.

czytaj więcej

Mamy już:
226 439
Potrzebujemy:
200 000