Zapraszamy do Wszystkich do Wielkanocnego stołu w Senegalu i Mauretanii

Mauretania

Państwo w północno-zachodniej Afryce, położone nad Atlantykiem, w strefie Sahelu. Powierzchnię Mauretanii zajmują w większości piaski Sahary (ponad 80%). Jest to czwarty najbardziej wrażliwy kraj na świecie pod względem zmian klimatycznych. Powracające cykle długotrwałych susz (skutkujące degradacją zasobów naturalnych) oraz pogłębiający się deficyt wody dodatkowo powodują, że kraj zmaga się z dużym problemem braku bezpieczeństwa żywnościowego. Choć żyje tam zaledwie 4,8 mln ludzi, jest to klasyczny przykład problemu głodu wynikającego z ubóstwa i niewystarczającej produkcji żywności.

Garść informacji:
  • jeden z najbiedniejszych krajów świata – w niektórych jego regionach ludzie żyją za mniej niż 1,25 dolara dziennie
  • krajowa produkcja zbóż zaspokaja jedynie około jednej trzeciej krajowego zapotrzebowania na żywność
  • Jedno na pięć dzieci cierpi na chroniczne niedożywienie
  • Prawie 25% populacji żyje poniżej granicy ubóstwa
Uratowaliśmy od choroby głodowej

243

dzieci w 2023 r.
Opieką otoczyliśmy

kilkanaście

osób niepełnosprawnych

28.03.2024

Dziś w Senegalu całe rodziny przygotowują Ngalakh. Przygotowują, ale nie zjedzą go. Dopiero po Misterium Męki Pańskiej, po pogrzebie Jezusa, chrześcijanie spotkają się i w duchu żałoby podzielą się Ngalakh z muzułmanami. To symbol zgody, która wnosi się ponad różnice w wyznawanych religiach.

Ngalakh jest rodzajem deseru na bazie kuskusu z prosa, gęstego sosu z orzeszków ziemnych i mąki z owoców baobabu. Każda rodzina ma swój własny, niepowtarzalny przepis, który przygotowuje dla całej społeczności, w której żyje. Senegal jest pod tym względem unikalny – chrześcijanie i muzułmanie dzielą się posiłkiem podczas każdych większych świąt.

Pod każdą szerokością geograficzną stół i wspólne świętowanie jest właśnie o dzieleniu się, o podarowaniu sobie uwagi, troski i wsparcia.

Wróciliśmy z Senegalu i Mauretanii. Nie ma wątpliwości, że do wielkanocnego stołu, do wspólnego dzielenia się życiem, chcielibyśmy zaprosić najmłodszych, podopiecznych ośrodków dożywiania w Kaedi i Atarze, których spotkaliśmy. To oni naszej troski i życiodajnego pokarmu potrzebują najbardziej. Na stronie głównej uruchomiliśmy zbiórkę. Każde przekazane przez nią 15 złotych to jeden dzień dożywiania dziecka. Podaruj święta pełne życia!