POMOC POTRZEBNA OD ZARAZ!

Przekaż wsparcie dla uchodźców z Birmy

Rohingowie to dziś najbardziej prześladowana mniejszość etniczna na świecie. Nie pomożemy wszystkim, nie przywrócimy im praw i nie nadamy obywatelstwa, ale możemy pomóc w odbudowaniu ich godności, zmniejszeniu głodu i cierpienia. 

czytaj więcej

Mamy już:
2 606 zł
Potrzebujemy:
50 000 zł
Mauretania

Ośrodek dożywiania

Mauretania

Państwo położone w północno-zachodniej Afryce nad Atlantykiem, w strefie Sahelu. Powierzchnia Mauretanii to w większości piaski Sahary (ponad 80%). Jest czwartym najbardziej wrażliwym krajem na świecie pod względem zmian klimatycznych. Powracające cykle długotrwałych susz (skutkujące degradacją zasobów naturalnych) oraz pogłębiający się deficyt wody dodatkowo powodują, że kraj ten zmaga się z wysokim poziomem braku bezpieczeństwa żywnościowego. Choć w kraju żyje zaledwie 4,4 mln ludzi, to jest on klasycznym przykładem problemu głodu wynikającego z ubóstwa i niewystarczającej produkcji żywności.

Garść informacji:
  • jeden z najbiedniejszych krajów świata – w niektórych jego regionach ludzie żyją za mniej niż 1,25 dolara dziennie
  • z powodu deficytu żywności, kraj musi importować 70 % żywności
  • 21% dzieci poniżej 5. roku zycia cierpi na chroniczne niedożywienie
  • 26.8% populacji w porze suchej, trwającej nawet 6 miesiacy, zmaga się z brakiem bezpieczeństwa żywnościowego
W ośrodku dożywiania przyjmujemy około

100

dzieci tygodniowo
Karmimy

Walczymy z głodem

Dobra Fabryka w Mauretanii

Dobra Fabryka trafiła do Mauretanii dzięki siostrom ze Zgromadzenia Franciszkanek Misjonarek Maryi w Senegalu. W Dakarze prowadzą szkołę zawodową dla dziewcząt, a w Mauretanii kilka innych projektów, które od jakiegoś czasu pozostawały bez regularnego wsparcia. Wśród nich jest ośrodek dożywiania dla dzieci w mieście Kaédi. Dwie pracownice, prawie setka dzieciaków tygodniowo podzielona na trzy grupy, świetna organizacja i brak jakiegokolwiek regularnego wsparcia. Nad wszystkim czuwa od lat hiszpanka, siostra Carmen. Projekt wspiera od czasu do czasu lokalny biskup. Jego wkład jest nieoceniony, ale ośrodek potrzebuje regularnego wsparcia.

Jak dzieła ośrodek dożywiania?

Pierwszą grupą dzieci siostra Carmen opiekuje się we wtorki. Jest ich około 70. To maluchy w umiarkowanej fazie niedożywienia. Są ważone, badane, dostają przygotowywaną na miejscu specjalną odżywczą mieszankę na bazie orzechów arachidowych, mąki kukurydzianej, ryżu i fasoli. Druga grupa przychodzi we środy. Liczy zaledwie 15 małych pacjentów. Są to dzieci w dużo trudniejszej sytuacji, bo z rozpoznaną chorobą głodową. Dostają specjalistyczne mleko, przechodzą kontrolne badania i z zapasem racji żywnościowych na cały tydzień wracają do domu. We czwartki opiekujemy się dziećmi w trudnej sytuacji rodzinnej, sierotami, półsierotami i dziećmi upośledzonymi.

Wieloletnia praca siostry Carmen sprawiła, że proporcje w grupach się zmieniły. Dzięki pracy ośrodka dożywiania udało się zminimalizować problem choroby głodowej.

To zasługa codziennych wykładów i szkoleń z dietetyki, gotowania, higieny i nauki rozpoznawania pierwszych oznak problemów ze zdrowiem u dzieci. Mamy jednak jeszcze wiele do zrobienia. Ocieplający się klimat i przedłużające susze wciąż wpływają na pogarszającą się sytuację mieszkańców i problem niedożywiania.

Poznaj siostrę Carmen: