Zabierzcie w tym roku dzieło Murtazy do swojego domu

Grecja

W 2015 przez greckie wyspy przeszło 856 tys. osób, a w 2017 i 2018  już tylko niecałe 30 tys. (według UNHCR). Ale już 2019 rok przyniósł wzrost – ponad 60 000 nowoprzybyłych. Praktyka pokazuje, że na Lesbos można utknąć na dobre kilka lat. Nikos i Katerina prowadzą na wyspie małą restaurację, w której każdy uchodźca może poczuć się jak w domu i za darmo zjeść posiłek.

Garść informacji:
  • pod koniec 2023 r. w obozie na greckiej na wyspie Lesbos jest ponad 3500 uchodźców, blisko 26% z nich to dzieci.
  • od początku 2015 r. przez greckie wyspy dotarło do Europy prawie 1 000 000 uchodźców
Dziennie zapewniamy ponad

330

posiłków dla uchodźców
Prowadzimy dystrybucję

posiłków i materiałów pierwszej pomocy

dla najbardziej potrzebujących, w tym dzieci, kobiet w ciąży i chorych
Opiekujemy się

5 ha gospodarstwem

które daje pracę i zaopatruje kuchnię w warzywa

06.12.2021

Murtaza, uchodźca z Afganistanu, był tak wdzięczny Katerinie i Nikosowi za gościnę w Home for All, że jeden z restauracyjnych stolików zamienił w piękny obraz przedstawiający zimowy pejzaż. Chcemy, żebyście w tym roku zabrali to dzieło sztuki do siebie, na Święta!

Codziennie Dobra Fabryka wraz z lokalną restauracją Home for All walczy o godność uchodźców w obozie na greckiej wyspie Lesvos. Dostarczamy najsłabszym ciepłe, odpowiednio zbilansowane posiłki, zapewniamy materiały pierwszej pomocy i wysyłamy misje medyczne do najmłodszych. W walce o godne życie uchodźców bardzo zależy nam na dzieciach i młodzieży. Tak wiele z nich nie zna innego życia niż wewnątrz obozowych zasieków. Dla nich chcemy odzyskać namiastkę normalności, przekonać ich, że prócz wrogów mają na tym świecie również przyjaciół.

O tym jak ważne jest stworzenie dla dzieci i młodzieży przestrzeni, w której będą mogły odpocząć od przytłaczającej rzeczywistości obozowej, przekonaliśmy się nie raz, zapraszając ich do Home for All na warsztaty kulinarne, muzyczne i malarskie. Robimy wszystko, by prócz całego zła, jakiego doświadczają od miesięcy, zaznali również dobra, dali upust swojej kreatywności, przypomnieli sobie o dzieciństwie i marzeniach. Murtaza zostawił swój rysunek na blacie stolika, by powiedzieć „dziękuję za gościnę“.

Kupując tę bombkę, pomagasz nam docierać z pomocą do najbardziej potrzebujących i zaprosić ich do świątecznego stołu.