Nie zapominajmy o tym wyjątkowym miejscu w Senegalu

Senegal

 

Państwo w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Uzyskało niepodległość od Francji 4 kwietnia 1960 r. Jeden z najbardziej stabilnych politycznie krajów w Afryce. Pomimo tego pozostaje w grupie państw o najniższym stopniu rozwoju społecznego. Prawie połowę powierzchni kraju stanowią grunty rolne, ale ich uprawa staje się coraz trudniejsza ze względu na częste szoki klimatyczne. Najwyższą temperaturę odnotowano w Matam – 48,8 oC.

Garść informacji:
  • 39% społeczeństwa żyje poniżej granicy ubóstwa, tj. za mniej niż 1,90 dolara dziennie
  • współczynnik aktywności zawodowej w Senegalu wynosi 49%
  • 60% pracującej ludności zajmuje się rolnictwem
  • Średnio tylko 6 na 10 dzieci kończy edukację przynajmniej na poziomie podstawowym
  • Wskaźnik alfabetyzacji dla całej populacji powyżej 15. roku życia wynosi 51,9%
Opłacamy naukę

56 dziewczętom

w szkole zawodowej w Dakarze

100%

absolwentek pracuje w swoim zawodzie

14.06.2021

To był trudny rok również dla uczennic naszej szkoły w Dakarze, która z powodu pandemii co rusz zamykała się i otwierała. Podczas lockdownu dziewczyny pozostawały w szkole i opiekowały się małymi dziećmi w sąsiednim — również prowadzonym przez siostry franciszkanki — żłobku, ale ich zapał do pracy w kuchni i świeżo wybudowanej szwalni studził brak nauczycieli i kursów.

Na szczęście również zachodnia Afryka podnosi się po tym zwariowanym roku. W szkole kursy ruszyły już pełną parą, a uczennice miały właśnie okazję pochwalić się swoim rzemiosłem i kulinariami podczas dni otwartych!

Przez ostatnie dwa lata tu w dakarskiej szkole zmieniło się wszystko. To zasługa dofinansowania z konkursu „Polska pomoc rozwojowa 2019″, organizowanego przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, dzięki któremu Dobra Fabryka przebudowała i doposażyła placówkę.

W pełni przygotowane w nowoczesny sprzęt pracownie szkoły, drewniany domek krawiecki (który zresztą wysłaliśmy z Polski do Senegalu w kontenerze) oraz dopiero co wybudowany butik teraz dopiero przekonują nas, jak bardzo było warto. Torby, sukienki i fartuchy z oryginalnego batiku, pyszne przetwory, wypieki i uśmiechnięte młode kobiety, które w tym właśnie miejscu rozwijają skrzydła, podczas dni otwartych mówiły same za siebie. To jest szkoła, w której niemożliwe staje się możliwe!

Takie chwile możemy przeżywać dzięki Wam! Co miesiąc wyrównujecie szanse 56 dziewczętom z najbiedniejszych zakątków Senegalu i spełniacie ich marzenia o edukacji. Dziękujemy i prosimy, byście o tym miejscu nie zapominali!!!Ufunduj dzień nauki dla dziewcząt.