Wspólnie walczymy o lepsze jutro w Rwandzie

Rwanda

Rwanda to jeden z najmniejszych krajów na kontynencie afrykańskim, a przy tym najgęściej zaludniony. Na 1 kmprzypada ok. 565 mieszkańców! Ze względu na ukształtowanie terenu Rwanda nazywana jest krajem tysiąca wzgórz, a ze względu na swoją historię również krajem tysiąca problemów.

Garść informacji:
  • ok. 14 mln mieszkańców
  • w 1994 r. doszło tu do ludobójstwa – w ciągu 100 dni zamordowano ok. 1 mln ludzi z plemienia Tutsi, 2 mln ludzi uciekło z kraju
  • kraj rolniczy – zatrudnienie w rolnictwie stanowi 62,3% całkowitego zatrudnienia w Rwandzie
W 2023 r. objęliśmy długoterminową opieką paliatywną

38

osób
Finansujemy edukację

28

dzieci pracowników i zmarłych pacjentów

25.04.2024

– Tata zginął, bo wiedział, że i tak go dopadną. Nie chciał uciekać. Nie miał na to siły. Wolał skończyć tam, gdzie wszystko zaczynał.

Od ludobójstwa w Rwandzie mija 30 lat. M. do dziś bardzo kocha psy, choć Rwandyjczycy rzadko mają je za przyjaciół. Pamięta, że tylko pies wiernie czekał przy rozszarpanym szaleńczą nienawiścią ciele ojca. W pieskich oczach nadzieja nie umiera, nawet kiedy wszystko wokół jest już unicestwione. M. do dziś spłaca czworonogom dług wdzięczności za wierność.

Ale nie wszyscy byli diabłami.

– Przez dwa tygodnie ukrywaliśmy się z braćmi u dobrych ludzi. Mieli domek gdzieś na uboczu. W nocy wychodziliśmy pooddychać świeżym powietrzem. Nagle, któregoś ranka, twarz właściciela nabrała rys przerażenia. Przyszedł i powiedział, żebyśmy natychmiast uciekali, bo po nas idą. Nie zapomnę, jak biegliśmy, przeskakując nad ciałami, które gęsto ścieliły drogę. Nie płakaliśmy nad nimi. Wyliśmy ze strachu o siebie.

– Wydał nas jego brat. Po wojnie spotkałam go w więzieniu. Pracowałam tam dla organizacji pomagającej wydostać z niewoli małe dzieci. Jemu też pomagałam przetrwać za kratami, bo więzienie było nieludzką torturą. Nie chciałbyś takiej życzyć nawet największemu wrogowi. W trakcie ludobójstwa chciał, żebyśmy nie żyli, ale ja nigdy nie potrafiłam życzyć śmierci jemu.

– Sprawiedliwość nie jest dobra na wszystko. Zakłada karę. Czym ukarać ludobójców? Tym samym? Trzeba przerwać ten zaklęty krąg.

Podaruj pełny plecak

Przygotujmy dzieci do szkoły

Nasza Dobra Fabryka rusza pełną parą, a jej tryby chcą wyprodukować łącznie aż 60 szkolnych wyprawek dla dzieci w Burkina Faso i w Togo. Średnia cena jednej wyprawki, która wystarczy na minimum 1 rok nauki, to około 100 zł.

czytaj więcej

Mamy już:
6 310
Potrzebujemy:
6 000