Siwe Włosy Dziecka - Skrajne Niedożywienie Nadal Istnieje: Historia Boaze

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in. kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • 77% populacji żyje w skrajnym ubóstwie, za mniej niż 1,90 dolara dziennie
  • 16% populacji kraju, tj. ponad 13 milionów ludzi, wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej
  • 13,6 mln ludzi pozbawionych jest dostępu do bezpiecznych źródeł wody i właściwych urządzeń sanitarno-higienicznych
  • liczne ogniska śmiertelnych chorób, w tym odry, malarii, cholery i wirusa eboli
  • ok. 10% wszystkich przypadków śmiertelnych spowodowanych malarią w Afryce Subsaharyjskiej miało miejsce właśnie tutaj
Nasz szpital to

27 000

procedur medycznych rocznie
Rocznie leczymy z malarii ok.

8000

pacjentów
Nasze położne odebrały

1133

porodów w 2022 r.

11.09.2023

– Na tym zdjęciu jest ktoś znacznie starszy.
– I co, tak po prostu zmienił mu się kolor włosów z siwych na czarne?
– Photoshop albo kolory przerobione przez sztuczną inteligencję, włosy dziecka tak nie wyglądają.
Boaze z Ntamugengi nie jadł od wielu dni i fryzura to ostatnie, nad czym rozmyśla. W ogóle chcielibyśmy, żeby rozmyślał o typowo dziecięcych sprawach – kiedy zrobić psikusa mamie, czy są w tym szpitalu jakieś zabawki, albo czy inne dzieci poskaczą z nim w gumę.
Chłopiec czujnym wzrokiem rozgląda się po szpitalnej sali, a jego oczy świecą mocniej za każdym razem, kiedy widzi talerz. Czy kolejny będzie dla niego? Jeszcze długo będzie w sobie nosił ten niepokój, że jedzenia nie wystarczy. Ale Boaze nie tylko wyjdzie dziś najedzony, ale jego mama dostanie też solidną wyprawkę z żywnością na kolejne dni.
Kiedy pokazujemy takie dziecko, często w komentarzach przewijają się pytania, które nie dowierzają. Bo jak to tak – dziecko z siwymi włosami?
My tego w Polsce już nie widujemy, ale tak właśnie wygląda skrajne niedożywienie. Starsze pokolenia mogą pamiętać siwe lub żółtawe włoski u dzieci, które trafiały do obozów koncentracyjnych. Mamy rok 2023 i te same problemy, choć wywołane w inny sposób. Aż wierzyć się nie chce, że tak łatwo wyleczalna choroba, jaką jest głód, nadal zbiera śmiertelne żniwo.
Kiedy włoski rosną zdrowe, wiemy, że wygrywamy tę walkę. Wiemy, że z Wami wygra ją także Boaze. Czy wiecie, że możecie dziś przez Dobroczynne24 podarować mu burzę zdrowych loków? Z każdego posiłku terapeutycznego 100% przekazanej kwoty trafia do ośrodka dożywiania. Za te środki kupujemy najpotrzebniejsze produkty i na miejscu przygotowujemy kilkadziesiąt posiłków i racji żywnościowych tygodniowo. Na efekty nie trzeba długo czekać – możecie je obserwować co miesiąc na naszej stronie. 🙂
Potrzebna pilna pomoc

Uratujmy wioskę w Kongu przed cholerą

W momencie gdy udaje nam się wyprowadzić ostatnich pacjentów na prostą, pojawiają się kolejni chorzy, czasem kilku w ciągu dobry. Musimy pilnie zakupić antybiotyki, dodatkowe kroplówki, prześcieradła, środki czystości i wyposażenie medyczne!

czytaj więcej

Mamy już:
11 069
Potrzebujemy:
18 000