Cholera w Ntamugendze: Potrzebujemy Twojej Pomocy Natychmiast!

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in. kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • 77% populacji żyje w skrajnym ubóstwie, za mniej niż 1,90 dolara dziennie
  • 16% populacji kraju, tj. ponad 13 milionów ludzi, wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej
  • 13,6 mln ludzi pozbawionych jest dostępu do bezpiecznych źródeł wody i właściwych urządzeń sanitarno-higienicznych
  • liczne ogniska śmiertelnych chorób, w tym odry, malarii, cholery i wirusa eboli
  • ok. 10% wszystkich przypadków śmiertelnych spowodowanych malarią w Afryce Subsaharyjskiej miało miejsce właśnie tutaj
Nasz szpital to

27 000

procedur medycznych rocznie
Rocznie leczymy z malarii ok.

8000

pacjentów
Nasze położne odebrały

1133

porodów w 2022 r.

06.08.2023

Nie każdemu uda się w tym tygodniu powrócić z pracy na polu – tutaj to cholera zbiera śmiertelne żniwo, szczególnie pośród tych, którzy zmuszeni są do doglądania swoich upraw w miejscach, gdzie nie dociera żadna pomoc medyczna. A przecież trzeba jeść i nakarmić rodzinę, dlatego wielu podejmuje to śmiertelne ryzyko. Niektórzy chcą upewnić się, że ich rodzina jest bezpieczna, i sami już nigdy nie wracają.

40-letnia Nyirazuba ostatkiem sił dotarła do naszego szpitala. Sama, nie chcąc nikogo kłopotać, próbowała leczyć się czosnkiem, ale bez pomocy medycznej nie miałaby szans na przeżycie. Cholera potrafi doprowadzić do skrajnego odwodnienia i zabić zaledwie w kilka godzin.

Dzięki Waszemu wieloletniemu wsparciu, dostarczony prosto z Polski namiot izolacyjny był przygotowany na przyjęcie zakażonych pacjentów. Ruszyliśmy z pomocą natychmiast, otwierając w Ntamugendze punkt leczenia cholery. Sposób jego organizacji bardzo docenili Lekarze Bez Granic, którzy w innym regionie walczą z cholerą. I choć do tej pory udało nam się wyleczyć wszystkich pacjentów, to z dnia na dzień sytuacja staje się coraz bardziej niepewna. Chorych, takich jak Nyirazuba, przybywa.

Na stronie głównej uruchomiliśmy zbiórkę – musimy pilnie zakupić antybiotyki, dodatkowe kroplówki, prześcieradła, środki czystości i wyposażenie medyczne (np. lampy), które pozwolą lekarzom szpitala w Ntamugendze na bezpieczne badanie i leczenie chorych o każdej porze dnia. Potrzebujemy także środków na budowę dodatkowych sanitariatów. Tylko dzięki szybkiej reakcji możemy razem opanować sytuację!

Potrzebna pilna pomoc

Uratujmy wioskę w Kongu przed cholerą

W momencie gdy udaje nam się wyprowadzić ostatnich pacjentów na prostą, pojawiają się kolejni chorzy, czasem kilku w ciągu dobry. Musimy pilnie zakupić antybiotyki, dodatkowe kroplówki, prześcieradła, środki czystości i wyposażenie medyczne!

czytaj więcej

Mamy już:
11 069
Potrzebujemy:
18 000