Rozpoczynamy nowy rok szkolny w Gourcy

Burkina Faso

Według ONZ to jeden z najsłabiej rozwiniętych krajów na świecie. Charakteryzuje się jednym z najniższych wskaźników rozwoju społecznego HDI (Human Development Index). Wynosi on 0.4, co sprawia, że Burkina Faso zajmuje 185. miejsce na liście 188 krajów.

Garść informacji:
  • 44% społeczeństwa żyje za mniej niż 1,90 dolara dziennie
  • współczynnik alfabetyzacji młodzieży wynosi 58,3% i pozostaje jednym z najniższych na świecie
  • jedynie 58,3% osób powyżej 15. roku życia potrafi czytać i pisać.
  • rolnictwem trudni się 80% ludności czynnej zawodowo
Uczymy przedsiębiorczości i podstaw rolnictwa

40

rodzin z wioski Gourcy
Przygotowujemy do zawodu krawcowej

58

kobiet

11.10.2021

W Burkina Faso od czterech lat Dobra Fabryka wyrównuje szanse najuboższych mieszkańców położonej na północy kraju wioski Gourcy. Szkolimy ich z rolnictwa, prowadzimy warsztaty krawiectwa, uczymy też dorosłych pisania i czytania. To jednak nie wszystko. W zdobywaniu wiedzy pomagamy również najmłodszym.

Poziom edukacji i dostęp do niej są w Burkina Faso w opłakanym stanie. Współczynnik alfabetyzacji młodzieży wynosi tu zaledwie 52% i pozostaje jednym z najniższych na świecie. Jedynie niecałe 38% osób powyżej 15. roku życia potrafi czytać i pisać! Obowiązek nauki niby istnieje, ale nikt go nie kontroluje. Nauka wciąż jest dla wielu luksusem i na liście priorytetów daleko za pracą i domowymi obowiązkami. Te niechlubne statystyki potęguje fakt, że na północy kraju, terenie nękanym atakami terrorystycznymi, szkoły są pozamykane, a tysiące dzieci i młodzieży po raz kolejny nie usiadło w tym roku w szkolnych ławkach.

W Gourcy jest inaczej – sprawiliście, że dzieci nie tylko zaczęły właśnie szkołę, ale poszły do niej świetnie wyposażone. Wam dziękujemy za wsparcie, a młodym żakom, życzymy powodzenia! Niech poprzez książki, zeszyty i pomoc naukową zapisują lepszą historię swojego kraju.

Jeśli chcesz dziś dać jednemu z naszych podopiecznych szansę na lepsze jutro, odwiedź dobroczynne24 i ufunduj choćby warty 40 zł dzień kursu krawiectwa, nauki pisania i czytania dla jednej z kobiet.

Pacjenci hospicjum marzą o sprawnych łóżkach

Walczymy o godność chorych i ubogich

Nie ma hospicjum bez łóżek. W rwandyjskiej Kabudze przywracamy godność, przynosimy ulgę w cierpieniu, obracamy największe ludzkie nieszczęścia w radość z każdego poranka. Pomagamy żyć do samego końca chorym, którzy gdzie indziej ze swoim cierpieniem po prostu by sobie nie poradzili.

czytaj więcej

Mamy już:
52 444
Potrzebujemy:
129 050