Podaruj krew dla Konga - możesz uratować dziś czyjeś życie

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in. kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • 77% populacji żyje w skrajnym ubóstwie, za mniej niż 1,90 dolara dziennie
  • 16% populacji kraju, tj. ponad 13 milionów ludzi, wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej
  • 13,6 mln ludzi pozbawionych jest dostępu do bezpiecznych źródeł wody i właściwych urządzeń sanitarno-higienicznych
  • liczne ogniska śmiertelnych chorób, w tym odry, malarii, cholery i wirusa eboli
  • ok. 10% wszystkich przypadków śmiertelnych spowodowanych malarią w Afryce Subsaharyjskiej miało miejsce właśnie tutaj
Nasz szpital to

21 000

procedur medycznych rocznie
Rocznie leczymy z malarii ok.

7000

pacjentów
Nasze położne odebrały

1032

porodów w 2021 r.

14.06.2022

– Nie mamy nawet jednego worka krwi. Jeśli znajdziecie krwiodawców, przygotujemy dla Was kilka worków, ale nic więcej nie da się zrobić. – Odpowiedź w słuchawce telefonu brzmiała tego dnia jak wyrok śmierci. Jak zły sen. – relacjonuje nam siostra Agnieszka z Konga.

Przez panującą na północy epidemię eboli wstrzymano wszystkie zbiórki krwi w okolicy. A przecież cały personel szpitala oddawał krew w poprzednim miesiącu, starsi uczniowie również. Mieszkańcy pracowali w polu. Jak mamy znaleźć kilkunastu krwiodawców, żeby szpital mógł funkcjonować?

W tej samej chwili do szpitala wjechał kipoy – lokalny ambulans, czyli nosze z chorym wewnątrz, niesione przez kilku silnych mężczyzn. Było ich kilkunastu, wymieniali się, by nie stracić tempa. Przynieśli nam chorego z malarią i silną anemią.

Konieczna transfuzja. Akurat w tym momencie, kiedy brakuje choćby jednego worka krwi…

– Dobiegłam do mężczyzn i zaczęłam prosić, aby oddali krew. Co innego nam zostało? Z 12 panów zgodziło się aż 8! Szybko nakarmiliśmy ich, aby nabrali sił, i zawieźliśmy do wioski Rutshuru, gdzie mogliśmy pobrać krew. Po kilku godzinach wróciliśmy z ośmioma workami grup 0, A i B. Szczęście w nieszczęściu, że udało nam się to tak sprawnie zorganizować! A najpiękniejsze jest to, że 6 mężczyzn oddaje krew regularnie do dziś.

W Ntamugendze krew oddaje prawie cały personel szpitala. Każdy kto może, bo ludzie pracujący z chorymi na co dzień najlepiej wiedzą, jak cudownym i życie ratującym lekarstwem jest krew. Pielęgniarki, lekarze, nawet personel sprzątający – każdy rozumie, że kropla krwi jest w Ntamugendze na wagę złota. W Demokratycznej Republice Konga krwiodawstwo wygląda zupełnie inaczej niż w Polsce. To koszty pobierania krwi, jej transportu i przechowywanie bierze na siebie placówka, która krew zamawia. Każdorazowo jest to dla szpitala wydatek nawet 20 dolarów.

O krwiodawców też nie jest łatwo. Duża część populacji zmaga się z niedożywieniem, anemią i całą masą przewlekłych chorób, które mają wpływa na jakość krwi.

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawstwa. Podarowanie choć jednej jednostki krwi może ocalić życie nawet trzech pacjentów, a my walczymy o każdą jej kroplę. Potrzebują jej do przetoczeń między innymi dzieci w ostrej fazie malarii. Brak krwi oznacza dla nich śmierć.

W ostatnim czasie w Północnym Kivu znów trwają walki. W szpitalu przyjmujemy coraz więcej poszkodowanych. Ofiary postrzałów i wybuchów, pilnie potrzebują ratującej życie transfuzji.

Możesz uratować dziś czyjeś życie. Podaruj worek życiodajnej krwi.

Potrzebna pilna pomoc

Ciepła Paka dla Ukrainy

Pomagamy na miejscu, bo śmiertelnym zagrożeniem są nie tylko spadające rakiety, ale i zimno. Rozdajemy śpiwory, ciepłe koce, lampy naftowe, piecyki rakietowe, ogrzewacze, odzież termiczna i wysokoenergetyczne posiłki. Podarujmy Ciepłą Pakę dla mieszkańców Ukrainy, którzy znaleźli się w krytycznej sytuacji.

czytaj więcej

Mamy już:
226 439
Potrzebujemy:
200 000