Mała Joasia jest już po zabiegu

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in. kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • Prawie 62% populacji (około 60 milionów ludzi) żyje w skrajnym ubóstwie, za mniej niż 2,15 dolara dziennie.
  • Aż 10 milionów ludzi wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej
  • 33 miliony ludzi pozbawionych jest dostępu do bezpiecznych źródeł wody i właściwych urządzeń sanitarno-higienicznych
  • liczne ogniska śmiertelnych chorób, w tym odry, malarii, cholery i wirusa eboli
  • ok. 11% wszystkich przypadków śmiertelnych spowodowanych malarią na świecie miało miejsce właśnie tutaj
Nasz szpital to ponad

27 000

procedur medycznych rocznie
Rocznie leczymy z malarii ok.

7000

pacjentów
Nasze położne odebrały

953

porodów w 2023 r.

21.05.2021

Kilka lat temu mogliśmy tylko pomarzyć o możliwości ratowania pacjentów chorych na nowotwór. Dziś za sprawą Waszych PIĄTEK ośrodek w Ntamugendze podejmuje się leczenia coraz bardziej skomplikowanych przypadków. Jeśli my im nie pomożemy, nie pomoże im nikt.

Rodzice Joasi wędrowali od szpitala do szpitala. Brak onkologów w Kongu — w całym Północnym Kivu jest tylko jeden — sprawia, że trudno tu o trafną diagnozę i propozycję leczenia dla takich osób jak ona. Na widok kilkumiesięcznej dziewczynki z dużą masą na policzku lekarze bezradnie rozkładali ręce. W końcu trafiła do nas. Mamie bardzo zależało, byśmy zaproponowali dziewczynce coś więcej niż kolejną maść.

Zrobiliśmy USG, biopsję, siostra Agnieszka ściągnęła na konsultację onkologa i zapadła decyzja o operacji. Mała Joasia jest już po zabiegu. Biopsja wykazała, że zmiana nie jest groźna. Cała rodzina odetchnęła z ulgą. Widoczna na zrobionym kilka dni temu zdjęciu opuchlizna z każdym dniem zmniejsza się. Coraz większy za to jest uśmiech Joasi i chęć do zabawy.

Dziękujemy

Jeśli tylko zechcesz puścić swoją piątkę w dobroczynny obieg, właśnie takie rzeczy będziemy robić razem każdego dnia!

Dołącz do nas i Przybij nam 5!