Mała Joasia jest już po zabiegu

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in. kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • 77% populacji żyje w skrajnym ubóstwie, za mniej niż 1,90 dolara dziennie
  • 16% populacji kraju, tj. ponad 13 milionów ludzi, wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej
  • 13,6 mln ludzi pozbawionych jest dostępu do bezpiecznych źródeł wody i właściwych urządzeń sanitarno-higienicznych
  • liczne ogniska śmiertelnych chorób, w tym odry, malarii, cholery i wirusa eboli
  • ok. 10% wszystkich przypadków śmiertelnych spowodowanych malarią w Afryce Subsaharyjskiej miało miejsce właśnie tutaj
Nasz szpital to

27 000

procedur medycznych rocznie
Rocznie leczymy z malarii ok.

8000

pacjentów
Nasze położne odebrały

1133

porodów w 2022 r.

21.05.2021

Kilka lat temu mogliśmy tylko pomarzyć o możliwości ratowania pacjentów chorych na nowotwór. Dziś za sprawą Waszych PIĄTEK ośrodek w Ntamugendze podejmuje się leczenia coraz bardziej skomplikowanych przypadków. Jeśli my im nie pomożemy, nie pomoże im nikt.

Rodzice Joasi wędrowali od szpitala do szpitala. Brak onkologów w Kongu — w całym Północnym Kivu jest tylko jeden — sprawia, że trudno tu o trafną diagnozę i propozycję leczenia dla takich osób jak ona. Na widok kilkumiesięcznej dziewczynki z dużą masą na policzku lekarze bezradnie rozkładali ręce. W końcu trafiła do nas. Mamie bardzo zależało, byśmy zaproponowali dziewczynce coś więcej niż kolejną maść.

Zrobiliśmy USG, biopsję, siostra Agnieszka ściągnęła na konsultację onkologa i zapadła decyzja o operacji. Mała Joasia jest już po zabiegu. Biopsja wykazała, że zmiana nie jest groźna. Cała rodzina odetchnęła z ulgą. Widoczna na zrobionym kilka dni temu zdjęciu opuchlizna z każdym dniem zmniejsza się. Coraz większy za to jest uśmiech Joasi i chęć do zabawy.

Dziękujemy

Jeśli tylko zechcesz puścić swoją piątkę w dobroczynny obieg, właśnie takie rzeczy będziemy robić razem każdego dnia!

Dołącz do nas i Przybij nam 5!

Potrzebna pilna pomoc

Uratujmy wioskę w Kongu przed cholerą

W momencie gdy udaje nam się wyprowadzić ostatnich pacjentów na prostą, pojawiają się kolejni chorzy, czasem kilku w ciągu dobry. Musimy pilnie zakupić antybiotyki, dodatkowe kroplówki, prześcieradła, środki czystości i wyposażenie medyczne!

czytaj więcej

Mamy już:
10 944
Potrzebujemy:
18 000