Wspólnie produkujemy DOBRO!

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in.: kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo (DRC) pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • 26,4 mln ludzi – 27% całej populacji Demokratycznej Republiki Konga cierpi głód
  • 2,8 mln dzieci poniżej 5. roku życia cierpi na ostre niedożywienie
  • Ponad 400 000 ciężarnych lub karmiących kobiet jest skrajnie niedożywionych
  • Niedożywienie dzieci jest główną przyczyną aż 45% wszystkich śmierci wśród dzieci poniżej 5 roku życia.
Uratowaliśmy od choroby głodowej

550

osób w 2023 r.
W ośrodku dożywiania przyjmujemy ok.

80

dzieci tygodniowo

15.02.2021

To w jaki sposób zareagowaliście na potrzeby naszych podopiecznych, ofiar głodu i biedy we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga jest niezwykłe!!! Zebraliśmy ponad 115 000 zł a kwota wciąż rośnie! Dziękujemy!

Każda przekazana przez Was złotówka, każda pomoc w tym, by o Dobrej Fabryce i Ntamugendze dowiedział się ktoś nowy, przekłada się u nas bardzo konkretnie na uratowane życie. Oczywiście cały czas będziemy informowali Was, jak na miejscu pracują Wasze pieniądze i w jakiej kondycji jest Héritier – bohater pierwszego posta dotyczącego naszej akcji.

Naprawdę wystarczy być w Ntamugendze choć przez chwilę, by nie móc oprzeć się wrażeniu, że w szpitalu i ośrodku dożywiania prowadzonych przez Siostry od Aniołów mieszkańcy okolicznych wiosek otrzymują tyle dobra, ile nie doświadczą nigdzie indziej, być może nawet przez całe swoje życie. Musicie wiedzieć, że Północne Kivu nie jest łaskawe dla swoich mieszkańców ani nikogo, kto próbuje się tu zapuścić. Niekończące się wojny i rebelie podcinają ludziom skrzydła, odbierają marzenia i obracają w ruinę absolutnie wszystko.

Jest w tym miejscu jednak również coś niezwykłego. W środku tej pełnej niepokojów i biedy ziemi, gdzieś między ludźmi ogarniętymi żądzą zdobywania, podbijania i niszczenia, tu w Ntamugendze spotkało się szczęśliwie dużo niezwykłych i dobrych ludzi, którzy chcą zbudować lepszy kawałek świata! Jesteście jednymi z nich!!!

Dzięki Wam to jeden z ostatnich szpitali w całej prowincji, w którym jeszcze nigdy nie brakło leków, kroplówek i krwi, mimo że zdarzają się sytuacje dramatyczne. W ośrodku dożywiania pomoc dostaje każdy, kto o nią poprosi, co sprawia, że trafia do nas coraz więcej wycieńczonych uchodźców z północy kraju. Ratunku szukają tu rodziny z odległych o dziesiątki kilometrów wiosek. Mimo pandemii robimy wszystko, by Ntamugenga pomogła im odzyskać siły.

Na zdjęciu podopieczni naszego ośrodka dożywiania. Po pierwszych dniach przyjmowania mleka terapeutycznego, przechodzi pora na test apetytu. Polega on na sprawdzeniu, czy mały pacjent jest w stanie w ciągu jednego dnia zjeść całą saszetkę kaszki na bazie orzechów ziemnych, oleju i cukru. Jeśli nie grymasi i wysokokaloryczną przekąskę zje ze smakiem, kierujemy go na drugą fazę leczenia, która trwa znacznie dłużej i polega na dostarczaniu dobrze zbilansowanych posiłków. W tym czasie jego rodzic przechodzi w przyszpitalnym ogrodzie szkolenie z uprawy ziemi i przetwarzania jedzenia. Kiedy dzieci pomyślnie przejdą całą terapię, wracają do domu, ale my nie spuszczamy ich z oczu. Podczas niezapowiedzianych wizyt kontrolujemy ich stan i pilnujemy, by przy ich domach powstawały ogródki warzywne, a na obiad zjadali odpowiedni posiłek.

Tak dzięki Wam działa u nas produkcja DOBRA!!!

W ostatnich dniach zrobiliście naprawdę kawał dobrej roboty! Jeśli chcecie zostać z nami na dłużej i stale karmić dotknięte chorobą głodową dzieciaki, dołączcie do projektu Inwestycja Życia. 10 lub 20 zł którymi każdego miesiąca wesprzecie nasze ośrodki dożywiania w Kongu i Mauretanii, będą realnym ratunkiem dla dziesiątek kolejnych cierpiących dzieci. To jedyna taka inwestycja, której zwrotem jest życie w pełnym wymiarze!

 

Pacjenci hospicjum marzą o sprawnych łóżkach

Walczymy o godność chorych i ubogich

Nie ma hospicjum bez łóżek. W rwandyjskiej Kabudze przywracamy godność, przynosimy ulgę w cierpieniu, obracamy największe ludzkie nieszczęścia w radość z każdego poranka. Pomagamy żyć do samego końca chorym, którzy gdzie indziej ze swoim cierpieniem po prostu by sobie nie poradzili.

czytaj więcej

Mamy już:
103 293
Potrzebujemy:
129 050