Laudie i Papierowe Wspomnienia: Historia Walki z Samotnością

Liban

Eskalujący od października 2019 r. kryzys polityczny i gospodarczy, prowadzi Liban na skraj bankructwa. Tragiczną sytuację spotęgował gigantyczny wybuch chemikaliów składowanych w bejruckim porcie w 2020 r. Klasa średnia praktycznie przestała istnieć. Osoby wykształcone uciekają przed hiperinflacją, rosnącym z każdym miesiącem bezrobociem, przerwami w dostawach elektryczności i brakiem paliwa.

Garść informacji:
  • Od początku kryzysu, funt libański stracił ponad 98 %. swojej wartości (dane na 2024 r.)
  • Od października 2019 r. ceny żywności wzrosły o ponad 1000%
  • PKB spadł o 70-75% w porównaniu do wartości sprzed kryzysu
  • 80 % populacji Libanu (ponad 3 mln osób) żyje w ubóstwie, skrajne ubóstwo dotknęło 36 % Libańczyków (1,38 mln)
  • W całym kraju brakuje leków specjalistycznych, a cena podstawowych jest poza zasięgiem przeciętnego Libańczyka
  • Coraz dłuższe przerwy w dostawie prądu (nawet do 22 h dziennie) i paliwa paraliżują codzienne funkcjonowanie Libańczyków
  • To kraj z największą liczbę uchodźców na mieszkańca ( 1,5 mln uchodźców syryjskich i 11 645 uchodźców innych narodowości)
  • Ok. 100 tys. osób zostało przesiedlonych z południowego Libanu w związku z trwającymi od 7 października 2023 r. starciami przygranicznym z armią izraelską 
Zapewniamy leki, żywność oraz podstawowe artykuły higieniczne i sanitarne dla

260

przewlekle chorych i ubogich

03.11.2023

– Nikt mnie nie odwiedza. Paliwo drogie. Pewnie nie mają jak przyjechać – tłumaczy osiemdziesięciolatka. Bardzo chce wierzyć, że to jedyny powód. Przez chwilę się waha. W końcu potrząsa głową i odgania niechciane myśli. Znów się uśmiecha.

Laudie trzyma w ręku pudełko po butach. Kiedy się przedstawiamy, tuli je i głaszcze. Od trzech lat mieszka u sióstr zakonnych na przedmieściach Byblos. Okrągła, zwyczajna twarz starszej pani, oczy zdradzające, jak bardzo potrafi cieszyć się z małych rzeczy. Nie przestaje się uśmiechać, choć powodów do radości nie ma już wiele.

– Chodźcie! Muszę Wam coś pokazać.

Laudie otwiera pudełko i przegląda zdjęcia z przeszłości. Rozkłada na łóżku papierowe wspomnienia. Przez dziesięciolecia wychowywała dzieci bogatych Libańczyków. Poświęciła się im całkowicie. Na stworzenie własnego domu i założenie rodziny zabrakło jej czasu.

Podwójna mastektomia, problem z krążeniem, brak pracy, oszczędności zamrożone w banku na dobre, brak dochodu i samotność. Każda z tych tragedii potrafi zabić. Laudie dźwiga je wszystkie.

– Nie jestem sama. Są siostry, jest doktor Elias, jesteście Wy. Dostaję od Was leki. Dzięki Wam mam co jeść. Wciąż mam za co dziękować Bogu.

Kryzys w Libanie wywrócił wszystko na drugą stronę. Bank Światowy uznał w 2021 roku to, co się tu dzieje, za największy ekonomiczny upadek gospodarki w nowożytnej historii. Nic z tego jednak nie wynika. Wciąż brakuje wszystkiego. Od nas zależy, czy braknie tu dobrych serc. Laudie i inni nasi podopieczni w Libanie bardzo Cię potrzebują.

Podaruj pełny plecak

Przygotujmy dzieci do szkoły

Nasza Dobra Fabryka rusza pełną parą, a jej tryby chcą wyprodukować łącznie aż 60 szkolnych wyprawek dla dzieci w Burkina Faso i w Togo. Średnia cena jednej wyprawki, która wystarczy na minimum 1 rok nauki, to około 100 zł.

czytaj więcej

Mamy już:
6 405
Potrzebujemy:
6 000