
Liban

Eskalujący od października 2019 r. kryzys polityczny i gospodarczy, prowadzi Liban na skraj bankructwa. Tragiczną sytuację spotęgował gigantyczny wybuch chemikaliów składowanych w bejruckim porcie w 2020 r. Klasa średnia praktycznie przestała istnieć. Osoby wykształcone uciekają przed hiperinflacją, rosnącym z każdym miesiącem bezrobociem, przerwami w dostawach elektryczności i brakiem paliwa.
Garść informacji:
- od początku kryzysu, funt libański stracił ponad 90 %. swojej wartości
- ceny żywności wzrosły o 400 % między styczniem a grudniem 2020 r.
- PKB spadł o 20,3 % (2020 r.)
- 78 % populacji Libanu (3 mln osób) żyje w ubóstwie, skrajne ubóstwo dotknęło 36 % Libańczyków (1,38 mln)
- w całym kraju brakuje podstawowych leków
- coraz dłuższe przerwy w dostawie prądu (nawet do 20 h dziennie) i paliwa paraliżują codzienne funkcjonowanie Libańczyków
260
Wasze wielkie serca pozwoliły nam na zorganizowanie pięknych Świąt dla ubogich Libańczyków. Dziękujemy!
Dłonie ukochanego dziadka rozdające świeży chleb. Palce kolorowe od farbek do jajek. Zapach piaskowej baby wypiekanej przez mamę. Ogromne oczy dzieci, słuchających legendy o pochodzeniu bazi.
Każdy z nas nosi w sercu własne wielkanocne wspomnienia. Te pachnące prawdziwym domowym żurkiem, te mokre od Śmigusa Dyngusa. Czasem skromne, czasem bogatsze. Święta pełne radości i miłości. I poczucia bezpieczeństwa.
Czy możemy sobie wyobrazić Wielkanoc nad pustym talerzem? Dla naszych podopiecznych z Libanu, których głód dotyka na co dzień, w tym roku to rzeczywistość.
Wierząc, że Wielkanoc ma moc, prosimy Was o wspólne zapełnienie stołu tym, którzy marzą o choć jednym pełnym posiłku.
— Ludzie nie mają za co żyć. W kraju brakuje jedzenia, paliwa i podstawowych leków, a cena jednego opakowania paracetamolu osiągnęła już wartość dziesiątej części miesięcznego wynagrodzenia przeciętnego Libańczyka — mówi doktor Elias.
Kryzys ekonomiczny spowodował lawinowy wzrost cen żywności, leków, paliwa i energii. Najubożsi – często seniorzy – nie są w stanie kupić podstawowych produktów. Talerz pełen wielkanocnych potraw stał się luksusem.
Koszt jednego talerza dla seniora w Libanie to około 18 zł – tyle wystarczy, by zjadł pełnowartościowy posiłek wielkanocny. Dołącz do zbiórki i obserwuj, jak stół zapełnia się dzięki Twojemu Dobru! Masz Wielką Moc – wykorzystaj ją w Dobrym celu.