Produkuj z nami dobro!

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in. kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • 77% populacji żyje w skrajnym ubóstwie, za mniej niż 1,90 dolara dziennie
  • 16% populacji kraju, tj. ponad 13 milionów ludzi, wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej
  • 13,6 mln ludzi pozbawionych jest dostępu do bezpiecznych źródeł wody i właściwych urządzeń sanitarno-higienicznych
  • liczne ogniska śmiertelnych chorób, w tym odry, malarii, cholery i wirusa eboli
  • ok. 10% wszystkich przypadków śmiertelnych spowodowanych malarią w Afryce Subsaharyjskiej miało miejsce właśnie tutaj
Nasz szpital to

27 000

procedur medycznych rocznie
Rocznie leczymy z malarii ok.

8000

pacjentów
Nasze położne odebrały

1133

porodów w 2022 r.

21.09.2022

Reanimacja, trzy dni pod tlenem, hipotermia, hipoglikemia, wrzody i odleżyny, a na koniec malaria – to wszystko Huruma zniósł bardzo dzielnie. Tak jakby wiedział, że w Polsce są tysiące ludzi, którzy wspierają go w walce o życie.

Po raz pierwszy możemy powiedzieć, że jest ogromna szansa, że go nie stracimy. Dzisiejsza morfologia Hurumy pokazuje wyraźnie mniejszy stan zapalny – liczba białych krwinek spadła o 40%!

Rany w buzi, typowe przy chorobie głodowej, nadal powodują ból i problemy ze ssaniem, dlatego cierpliwie – co dwie godziny – podajemy mu łyżeczką małe porcje mleka. Jego mama przez niedożywienie jeszcze nie jest w stanie go karmić, a jej mleko jest jak woda. Dzięki Waszemu wsparciu z każdym dniem nabiera sił – 26 wspaniałych osób przekazało środki na żywność dla samotnych mam uciekających przed wojną, co pozwoliło nam na solidne dożywienie kobiety. Otrzymuje od nas pożywny kleik i ryby i jesteśmy pewni, że niedługo będzie samodzielnie karmić maleństwo.

Kryzys humanitarny, którego jesteśmy świadkami w Demokratycznej Republice Konga, to wyłącznie wynik walk rebeliantów z armią. Żaden z uchodźców nie chciał porzucać swojego domu, pól uprawnych czy zwierząt. Nikt nie chciał narażać dzieci na takie niebezpieczeństwo. Największymi ofiarami konfliktu jak zwykle są najsłabsi – kobiety ciężarne, matki z malutkimi dziećmi i same dzieci. Od tygodni nie dociera tu żadna pomoc. Wy jesteście tam z nami od początku konfliktu zbrojnego.

15 złotych to dla nas cena trochę zbyt drogiej kawy w popularnej sieciówce – dla nich to posiłek terapeutyczny dla dziecka z chorobą głodową, leki na malarię, opieka szpitalna i cegiełka na sprzęt ratujący życie, taki jak USG czy ciepłe gniazdko, które uratowało życie małego Hurumy. Przekaż posiłek terapeutyczny dla dziecka z chorobą głodową i produkuj z nami Dobro!

Pomóż dziewczynce wypowiedzieć pierwsze zdanie

Terapia logopedyczna dla Gisele

Matka Gisele nie była w stanie znaleźć przyczyny, dla której Gisele nie mówi i przechodzi ataki, w czasie których upada, sztywnieje i płacze. Brak pieniędzy na diagnostykę sprawiał, że mogła tylko czekać, aż atak przejdzie. My nie mogliśmy pogodzić się z taką niemocą.

czytaj więcej

Mamy już:
1 684
Potrzebujemy:
7 023