Katerina i Nikos w Polsce

Grecja

W 2015 przez greckie wyspy przeszło 856 tys. osób, a w 2017 i 2018  już tylko niecałe 30 tys. (według UNHCR). Ale już 2019 rok przyniósł wzrost – ponad 60 000 nowoprzybyłych. Praktyka pokazuje, że na Lesbos można utknąć na dobre kilka lat. Nikos i Katerina prowadzą na wyspie małą restaurację, w której każdy uchodźca może poczuć się jak w domu i za darmo zjeść posiłek.

Garść informacji:
  • pod koniec 2023 r. w obozie na greckiej na wyspie Lesbos jest ponad 3500 uchodźców, blisko 26% z nich to dzieci.
  • od początku 2015 r. przez greckie wyspy dotarło do Europy prawie 1 000 000 uchodźców
Dziennie zapewniamy ponad

330

posiłków dla uchodźców
Prowadzimy dystrybucję

posiłków i materiałów pierwszej pomocy

dla najbardziej potrzebujących, w tym dzieci, kobiet w ciąży i chorych
Opiekujemy się

5 ha gospodarstwem

które daje pracę i zaopatruje kuchnię w warzywa

11.11.2022

Katerina i Nikos w Polsce. Autorzy niezwykłego projektu Home for All, którzy od końca 2014 roku rzucili wszystko, by poświęcić swój czas uciekającym przed wojną uchodźcom, po 8 latach wzięli pierwszy urlop. Zostawili projekt w dobrych rękach, wsiedli w samochód i na kilka dni przyjechali do Polski.

Oczywiście nie byliby sobą, gdyby przyjechali tak po prostu, odpocząć. Przed wyjazdem z Grecji załadowali swojego busa pod sam sufit. Przywieźli ponad sto śpiworów, ciepłych kocy, ogrzewaczy do stóp, nawet soli morskiej, wiedząc, że w wielu regionach Ukrainy stała się produktem deficytowym. Dobrze wiedzieli, że podczas zbliżającej się zimy w Ukrainie najbardziej będzie brakowało ciepła. Chcieli coś z tym zrobić. Tacy właśnie są.

Home for All to już nie tylko restauracja i kuchnia, w której szukający schronienie w Europie mogą się posilić, to także Home Village, gospodarstwo rolne, na którym pracują, uczą się uprawy roli i dostarczają na lokalny rynek ekologiczne zbiory. Wspierając tych ludzi, chcemy pokazać ich prawdziwą twarz. Pokazać, że wcale nie przyszli tu, by rozpychać się łokciami i nie robić nic. Chcą pracować, być samodzielni, niezależni i dawać poczucie bezpieczeństwa swoim rodzinom.

Katerina i Nikos dobrze ich znają. Razem budują gospodarstwo rolne, której już w tym momencie ma ponad 5 ha. Jest na nim plantacja oliwek i awokado, szklarnia ze szkółką roślin, ogród warzywny, zagroda dla kóz, gęsi i przepiórek. Od kilku dni mamy nową studnię, zaraz będzie prąd i zgoda na sprzedaż produkowanej przez nas oliwy z oliwek w całej Europie. Będzie o nas głośno! Nie będziemy już tylko mówić, jak zmieniamy beznadzieję w nadzieję, ale dostarczać na stoły najlepszej jakości produkty, które same o tym zaświadczą!

Tworzymy ten projekt razem z Kateriną i Nikosem, ale do tego niezwykłego miejsca zapraszamy również Was. Dołączcie do naszego dobrofabrycznego zespołu i pomóżcie nam rozwijać gospodarstwo Home Village, które da pracę kolejnym potrzebującym!