Grecja płonie!

Grecja

W 2015 przez greckie wyspy przeszło 856 tys. osób, a w 2017 i 2018  już tylko niecałe 30 tys. (według UNHCR). Ale już 2019 rok przyniósł wzrost – ponad 60 000 nowoprzybyłych. Praktyka pokazuje, że na Lesbos można utknąć na dobre kilka lat. Nikos i Katerina prowadzą na wyspie małą restaurację, w której każdy uchodźca może poczuć się jak w domu i za darmo zjeść posiłek.

Garść informacji:
  • pod koniec 2023 r. w obozie na greckiej na wyspie Lesbos jest ponad 3500 uchodźców, blisko 26% z nich to dzieci.
  • od początku 2015 r. przez greckie wyspy dotarło do Europy prawie 1 000 000 uchodźców
Dziennie zapewniamy ponad

330

posiłków dla uchodźców
Prowadzimy dystrybucję

posiłków i materiałów pierwszej pomocy

dla najbardziej potrzebujących, w tym dzieci, kobiet w ciąży i chorych
Opiekujemy się

5 ha gospodarstwem

które daje pracę i zaopatruje kuchnię w warzywa

26.07.2022

Grecja płonie! Od kilku dni pożary trawią lasy na wyspie Lesvos, zagrażajac kolejnym wioskom. I choć w tym momencie kolejne fronty walki z płomieniami wydają się być pod kontrolą, sytuacja wciąż jest poważna.

Czy zgadniecie, kto pomaga strażakom? Chyba Was nie zdziwi, że Katerina i Nikos, wraz z całym zespołem wolontariuszy, jak zwykle są tam, gdzie trzeba. 6 lat temu byli blisko przerażonych ludzi, którzy wychodzili z lodowatej wody na greckich plażach, uciekając przed wojną i niebezpieczeństwem. Przez ostatnie lata karmili mieszkańców największego w Europie obozu dla uchodźców – głównie kobiety, dzieci i seniorów. Pomagają też Grekom, reagując na każdy przejaw biedy.

Dziś nie tylko kibicują strażakom, walczącym z gigantycznymi pożarami, ale też są z nimi na miejscu. Dowożą im wodę i posiłki regeneracyjne, by ci jak najdłużej mogli zapobiegać rozprzestrzenianiu się ognia. Jeśli możecie – przekażcie im kilka słów wsparcia lub poślijcie te wieści w świat, to naprawdę skromni bohaterowie tej walki!

Pacjenci hospicjum marzą o sprawnych łóżkach

Walczymy o godność chorych i ubogich

Nie ma hospicjum bez łóżek. W rwandyjskiej Kabudze przywracamy godność, przynosimy ulgę w cierpieniu, obracamy największe ludzkie nieszczęścia w radość z każdego poranka. Pomagamy żyć do samego końca chorym, którzy gdzie indziej ze swoim cierpieniem po prostu by sobie nie poradzili.

czytaj więcej

Mamy już:
116 632
Potrzebujemy:
129 050