Głód to najłatwiejsza do wyleczenia choroba

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in.: kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo (DRC) pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • 26,4 mln ludzi – 27% całej populacji Demokratycznej Republiki Konga cierpi głód
  • 2,8 mln dzieci poniżej 5. roku życia cierpi na ostre niedożywienie
  • Ponad 400 000 ciężarnych lub karmiących kobiet jest skrajnie niedożywionych
  • Niedożywienie dzieci jest główną przyczyną aż 45% wszystkich śmierci wśród dzieci poniżej 5 roku życia.
Uratowaliśmy od choroby głodowej

550

osób w 2023 r.
W ośrodku dożywiania przyjmujemy ok.

80

dzieci tygodniowo

25.05.2023

Tutaj, kiedy dziecko płacze z głodu, oznacza to, że jego stan się poprawia.
Czasami czytamy w komentarzach pytania od tych, którzy nas nie znają – ale jaki to ma sens? Będziecie tak karmić każde dziecko, które przyjdzie do ośrodka? I my z pełnym przekonaniem odpowiemy – TAK, każde. Żadne dziecko nie zasługuje na głód. Dziękujemy, że z Wami możemy o nie zawalczyć.
Denise, kiedy dotarła do naszego ośrodka, była tak słaba, że nie miała siły zapłakać. Brak apetytu pojawia się w zaawansowanej chorobie głodowej, jakby ciało chciało już przekazać, że ma dość. Że się poddaje. Ręce dziewczynki były tak chudziutkie (głód dosłownie zjada mięśnie), że nie mogły sobie poradzić z utrzymaniem miseczki.
My się nie poddaliśmy – przecież z Wami możemy dokonać niemożliwego!
Dziś Denise, poza typową żywnością medyczną, otrzymuje od nas świeże ryby, po które personel ośrodka wyjeżdża aż do Ugandy. Jej stan, gram po gramie, poprawia się, chociaż nadal leczymy gruźlicę – czeka ją 6-miesięczna terapia. Efekty leczenia i dożywiania są widoczne gołym okiem i to jest Wasza zasługa!
Każdy, kto w ostatnich tygodniach podarował Denise posiłek, jest superbohaterem, ratującym życie dziecka. Dziękujemy, że zamiast oglądać ich na ekranach kin, sami stajecie się bohaterami na co dzień.
Głód to najłatwiejsza do wyleczenia choroba. Tu nie potrzeba ogromnych pieniędzy, mięśni albo supermocy. Odwiedź Dobroczynne24 i podaruj Denise kolejny posiłek.
Pacjenci hospicjum marzą o sprawnych łóżkach

Walczymy o godność chorych i ubogich

Nie ma hospicjum bez łóżek. W rwandyjskiej Kabudze przywracamy godność, przynosimy ulgę w cierpieniu, obracamy największe ludzkie nieszczęścia w radość z każdego poranka. Pomagamy żyć do samego końca chorym, którzy gdzie indziej ze swoim cierpieniem po prostu by sobie nie poradzili.

czytaj więcej

Mamy już:
52 444
Potrzebujemy:
129 050