Dobra Fabryka razem z Home for All zapewnia uchodźcom na greckiej wyspie Lesvos pracę

Grecja

W 2015 przez greckie wyspy przeszło 856 tys. osób, a w 2017 i 2018  już tylko niecałe 30 tys. (według UNHCR). Ale już 2019 rok przyniósł wzrost – ponad 60 000 nowoprzybyłych. Praktyka pokazuje, że na Lesbos można utknąć na dobre kilka lat. Nikos i Katerina prowadzą na wyspie małą restaurację, w której każdy uchodźca może poczuć się jak w domu i za darmo zjeść posiłek.

Garść informacji:
  • pod koniec 2023 r. w obozie na greckiej na wyspie Lesbos jest ponad 3500 uchodźców, blisko 26% z nich to dzieci.
  • od początku 2015 r. przez greckie wyspy dotarło do Europy prawie 1 000 000 uchodźców
Dziennie zapewniamy ponad

330

posiłków dla uchodźców
Prowadzimy dystrybucję

posiłków i materiałów pierwszej pomocy

dla najbardziej potrzebujących, w tym dzieci, kobiet w ciąży i chorych
Opiekujemy się

5 ha gospodarstwem

które daje pracę i zaopatruje kuchnię w warzywa

21.07.2022

Za kilka dni miną trzy lata odkąd Dobra Fabryka zaczęła projekt na greckiej wyspie Lesbos. Przez ten czas zmieniło się tu wszystko. Spłonął obóz Moria, w którym zaczynaliśmy naszą pracę, a nowy, który miał być tymczasowy, stał się dla wielu domem na lata. Zmienia się liczba jego mieszkańców i ich potrzeby. Zmieniają się też możliwości pomocy.

To co się nie zmienia to ludzie, którzy projekt wymyślili, którzy w swoich głowach go stworzyli i przez lata zmieniającej się sytuacji, wciąż robią wszystko, by być blisko najbardziej potrzebujących. Katerina i Nikos mają głowy zawsze pełne pomysłów. Kiedy nie udaje się zrealizować planu A, z rękawa wypada im plan B, C i D. Kiedy nie mogą wejść drzwiami, wchodzą oknem. Każda złotówka przeznaczona przez Was na ten właśnie projekt sprawia, że kolejni ludzie maja co jeść, trafiają do lekarzy, uczą się zawodu, znajdują pracę i po jakimś czasie dają znać, że są już bezpieczni i nigdy nie przestaną być wdzięczni.

Prócz posiłków i paczek z podstawową pomocą, stworzyliśmy w obozie szkołę dla dzieci i dorosłych School for All, a daleko poza nim, projekt dający pracę — Home Village. To kilka hektarów ziemi, na której na początku roku zaczęliśmy sadzić drzewa oliwne, awokada, pomidory, ogórki, bakłażany. Dzięki pracy, którą otrzymują tu uchodźcy, zrobiło się pięknie, kolorowo i bardzo warzywnie i owocowo. Plony trafiają oczywiście do kuchni, która karmi nie tylko mieszkańców obozu, ale też Greków na Lesbos w najtrudniejszej sytuacji. Pomyślcie tylko, jak bardzo cieszy widok człowieka, który sam kilka lat temu potrzebował pomocy dobijając do wybrzeża greckiej wyspy, a dziś, dzięki swojej pracy pomaga mieszkańcom starego kontynentu, chce spłacić dług wdzięczności za gościnę i daną mu możliwość rozwoju.

Sytuacja na wyspie się zmienia a my razem z nią. Najważniejsze, że wciąż jesteśmy tam, gdzie naszego zaangażowania potrzeba najbardziej. Teraz już nie tylko ciepły posiłek, ale praca i przyszłość tych ludzi jest naszym celem. Dobrze znacie tą filozofię, bo przecież bardzo podobne rzeczy robimy w Burkina Faso. Jeśli możecie, a wiemy, że wszystkim jest coraz trudniej, podarujcie tym ludziom choć część tego, na co mogliście pozwolić sobie kiedyś. Każda złotówka ma sens. U nas nie ma za małych darowizn.

Pacjenci hospicjum marzą o sprawnych łóżkach

Walczymy o godność chorych i ubogich

Nie ma hospicjum bez łóżek. W rwandyjskiej Kabudze przywracamy godność, przynosimy ulgę w cierpieniu, obracamy największe ludzkie nieszczęścia w radość z każdego poranka. Pomagamy żyć do samego końca chorym, którzy gdzie indziej ze swoim cierpieniem po prostu by sobie nie poradzili.

czytaj więcej

Mamy już:
118 592
Potrzebujemy:
129 050