9 Lat Dobrej Fabryki: Ekstra Oliwa, Ekstra Działanie!

Grecja

W 2015 przez greckie wyspy przeszło 856 tys. osób, a w 2017 i 2018  już tylko niecałe 30 tys. (według UNHCR). Ale już 2019 rok przyniósł wzrost – ponad 60 000 nowoprzybyłych. Praktyka pokazuje, że na Lesbos można utknąć na dobre kilka lat. Nikos i Katerina prowadzą na wyspie małą restaurację, w której każdy uchodźca może poczuć się jak w domu i za darmo zjeść posiłek.

Garść informacji:
  • pod koniec 2023 r. w obozie na greckiej na wyspie Lesbos jest ponad 3500 uchodźców, blisko 26% z nich to dzieci.
  • od początku 2015 r. przez greckie wyspy dotarło do Europy prawie 1 000 000 uchodźców
Dziennie zapewniamy ponad

330

posiłków dla uchodźców
Prowadzimy dystrybucję

posiłków i materiałów pierwszej pomocy

dla najbardziej potrzebujących, w tym dzieci, kobiet w ciąży i chorych
Opiekujemy się

5 ha gospodarstwem

które daje pracę i zaopatruje kuchnię w warzywa

08.08.2023

— To nasz skarb — chodzimy z Nikosem po oliwnym gaju. Nikos jest inny. Miesza się w nim duma i spokój. Rozmawiamy prawie szeptem. Później dociera do mnie, z jak wielkim szacunkiem traktuje to miejsce.

Dziś mija dokładnie 9 lat od założenia Dobrej Fabryki. 9 WSPANIAŁYCH LAT! Wspaniałych dzięki WAM, którzy pomagaliście nam ratować spotykanych przez nas ludzi. W 11 krajów, na trzech kontynentach. Ratujemy potrzebujących przed głodem, dajemy schronienie przed wojną, jesteśmy tam, gdzie bez Waszego wsparcia nie mieliby szans na jakiekolwiek jutro.

Dziś w 9. urodziny Dobrej Fabryki chcemy Wam przedstawić długowyczekiwane dziecko. Owoc pracy ludzi, których marzenie o pracy właśnie się spełniło. Przez ostatnie lata karmiliśmy i leczyliśmy, dziś na Lesbos również uczymy i dajemy pracę. Wyspa słynie z niepowtarzalnego klimatu i 14 milionów drzew oliwnych, z których oliwa uchodzi za najlepszą, nie w skali regionu, ale świata. Wykorzystaliśmy to, tworząc ekologiczne gospodarstwo i wytwórnie najlepszej jakości oliwy z oliwek.

Choć w sklepach na każdej butelce z oliwą napisane jest „extra, extra”, to jednak naszej musicie spróbować, żeby dowiedzieć się, jak smakuje naprawdę ekstra oliwa. To nasz skarb i jesteśmy z niego dumni. Dumni jesteśmy też z uchodźców, których ciężka praca zamknięta jest w tych butelkach. Rusza urodzinowa przedsprzedaż oliwy NIKA. Zróbcie sobie z okazji naszych urodzin wyjątkowy prezent ? Robiąc zakupy w naszym sklepie, podarujecie go również uchodźcom na Lesbos. To nie jest biznes. Zysk z oliwy będzie karmił tych, którzy wciąż tkwią w obozie i potrzebują naszej pomocy.

Jesteśmy jeszcze w Grecji. Oliwę rozlejemy do butelek w najbliższych dniach. Wszystkie Wasze zamówienia z przedsprzedaży będą wysyłane od 21 sierpnia.

Pacjenci hospicjum marzą o sprawnych łóżkach

Walczymy o godność chorych i ubogich

Nie ma hospicjum bez łóżek. W rwandyjskiej Kabudze przywracamy godność, przynosimy ulgę w cierpieniu, obracamy największe ludzkie nieszczęścia w radość z każdego poranka. Pomagamy żyć do samego końca chorym, którzy gdzie indziej ze swoim cierpieniem po prostu by sobie nie poradzili.

czytaj więcej

Mamy już:
118 542
Potrzebujemy:
129 050