Polska

Pomoc osobom w kryzysie bezdomności

Polska

Your browser does not support SVG.

W Polsce bezdomność wciąż pozostaje poważnym problemem społecznym. Dziesiątki tysięcy ludzi, pozostając bez dachu nad głową, cierpi z powodu wykluczenia społecznego. W Dobrej Fabryce wierzymy, że każda osoba głęboko poraniona, dotknięta patologiami i słabsza ma niezbywalną godność, o którą należy walczyć i która domaga się szacunku.

Garść informacji:
  • w Polsce ponad 30 000 tysięcy osób żyje w kryzysie bezdomności, 84% z nich to mężczyźni
  • najwięcej osób dotkniętych tym problemem przebywa w województwach: mazowieckim, śląskim i pomorskim
  • co roku w naszym kraju umiera z powodu zimna ponad 100 osób
  • najczęstsze przyczyny bezdomności to: konflikty rodzinne, problemy związane z uzależnieniem, eksmisja z miejsca zamieszkania
Daliśmy już

2

osobom dach nad głową
Zimą 2021 r. w zimie podarowaliśmy

100

Ciepłych Pak ze śpiworami, kurtkami i butami osobom przebywającym w pustostanach i noclegowniach
Dajemy pracę
Karmimy
DACH NAD GŁOWĄ

W 2019 r. ruszył nasz polski projekt — Dach nad Głową – który kompletnie odwrócił sposób myślenia o pomaganiu osobom w kryzysie bezdomności, w pierwszej kolejności proponując im przeniesienie się do samodzielnego mieszkania, a dopiero później wspierając w rozwiązywaniu problemów, które doprowadziły do katastrofy w ich życiu.

Projekt realizujemy z najlepszymi fachowcami. To Medycy na Ulicy, którzy, na czele z Anią Jastrzębską – psychotraumatologiem i streetworkerem, pomagają ludziom w kryzysie bezdomności wyprostować nawet najbardziej pogmatwane życiorysy. Wystarczyło jedno spotkanie, by zrozumieć, że myślimy bardzo podobnie i wiemy, że dach nad głową to jedno z podstawowych praw każdego człowieka, które zaspokaja elementarne potrzeby bytowe, daje poczucie bezpieczeństwa i warunki do tego, żeby żyć.

Pierwszym naszym lokatorem był Wojtek, weteran, którego bezdomność była wypadkową wielu koszmarnych, trudnych do udźwignięcia nieszczęść (jego historię opisał Newsweek w tekście „Bezdomni weterani, czyli Wojtek wraca do domu”). Ania Jastrzębska spotkała go pod Dworcem Centralnym. Wojtek zaufał jej i zgodził się na terapię. Zdecydował, że nie chce dłużej uciekać od problemów, a my w Dobrej Fabryce od razu uznaliśmy, że nie może dłużej mieszkać na dworcu ani w schroniskach i wynajęliśmy mu mieszkanie.

Po roku Wojtek sam oddał klucze. Wystarczył rok, by nasz podopieczny odbudował relacje z rodziną, znalazł pracę, uregulował zaległe zobowiązania i mocno stanął na nogi. Mieszkanie przekazaliśmy Markowi. Od razu pokazał ogrom siły i determinacji w walce o swoje nowe życie. Dzięki Wam śpi już u siebie!!!

Kolejnych kandydatów do mieszkania przybywa, a my nie marnujemy czasu. Ruszyliśmy z drugim mieszkaniem w projekcie Dach nad Głową i tym samym pomagamy kolejnej osobie wyprostować pogmatwany życiorys. Z każdym z podopiecznych indywidualnie ustalamy zasady i czas, na jaki zostanie im udostępnione mieszkanie. Cel jest taki, by w końcu stanęli na nogi, biorąc stopniowo odpowiedzialność za swoje życie.

Wojtek przetarł szlak. Pokazał wszystkim, że projekt ma sens, że zawsze jest szansa, by w życiu zmienić wszystko.

CIEPŁA PAKA

Od kilku lat pomagamy warszawskim bezdomnym radzić sobie z ekstremalnym wyzwaniem, jakim jest przeżycie zimy. Przygotowujemy Ciepłe Paki z wysokimi butami, puchowymi kurtkami. Odpowiadamy na prośby ośrodków pracujących z ludźmi w kryzysie bezdomności, zaopatrując je w materace, bieliznę i ubrania.

Pomóż dziewczynce wypowiedzieć pierwsze zdanie

Terapia logopedyczna dla Gisele

Matka Gisele nie była w stanie znaleźć przyczyny, dla której Gisele nie mówi i przechodzi ataki, w czasie których upada, sztywnieje i płacze. Brak pieniędzy na diagnostykę sprawiał, że mogła tylko czekać, aż atak przejdzie. My nie mogliśmy pogodzić się z taką niemocą.

czytaj więcej

Mamy już:
1 684
Potrzebujemy:
7 023