Zmieniamy niesprawiedliwość w ŻYCIE

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in.: kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo (DRC) pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • 26,4 mln ludzi – 27% całej populacji Demokratycznej Republiki Konga cierpi głód
  • 2,8 mln dzieci poniżej 5. roku życia cierpi na ostre niedożywienie
  • Ponad 400 000 ciężarnych lub karmiących kobiet jest skrajnie niedożywionych
  • Niedożywienie dzieci jest główną przyczyną aż 45% wszystkich śmierci wśród dzieci poniżej 5 roku życia.
Uratowaliśmy od choroby głodowej

550

osób w 2023 r.
W ośrodku dożywiania przyjmujemy ok.

80

dzieci tygodniowo

08.02.2021

To Blaise. Blaise ma 2,5 roku i waży niecałe 7 kilogramów. Choroba głodowa to jednak nie tylko spadek wagi. Jedną z faz choroby są obrzęki wywołane niskim poziomem białek we krwi tzw. kwashiorkor. Opuchlizna twarzy, brzucha i nóg, pękająca skóra, matowiejące i siwiejące włosy. Prócz tych widocznych zmian dochodzi również do uszkodzeni narządów wewnętrznych, a mózg dziecka traci możliwość prawidłowego rozwoju, sprawiając, że pozostawione bez szybkiej pomocy dziecko już nigdy nie będzie tym, kim mogło się stać.

Kiedy Blaise do nas trafił badanie hemoglobiny pokazało wynik dwukrotnie niższy od dolnej granicy normy, którą powinien mieć dwulatek. Po ustabilizowaniu stanu zdrowia, chłopak natychmiast trafił do ośrodka dożywiania, w którym czeka go kilkutygodniowa kuracja. Jego życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo. Blaise to kolejny uratowany przez Was mały pacjent z Ntamugengi.

To jak niezwykłą rzecz robicie dorzucając się do naszej zbiórki na rzecz walki z głodem – która wciąż trwa – najlepiej wiedzą podopieczni ośrodka dożywiania w Ntamugendze, ich opiekunowie i personel, który tylko dzięki Wam ma narzędzia, by tę okrutną niesprawiedliwość zamienić w ŻYCIE!!!

Każdy kolejny miesiąc pandemii, lockdownów i zamkniętych granic jest trudny dla nas wszystkich. Mieszkańców najbiedniejszych krajów stawia jednak na krawędź życia i śmierci. Spowolnienie gospodarcze prowadzi do spadku przychodów. Dla tych, którzy dziś nie zarobią nic, jutro oznacza głód całej rodziny.

Jest coś co możemy dla nich zrobić! Jeden posiłek terapeutyczny dla dziecka z chorobą głodową to zaledwie 15 złotych!!!

Nakarm z nami głodne dziecko!!!

Pacjenci hospicjum marzą o sprawnych łóżkach

Walczymy o godność chorych i ubogich

Nie ma hospicjum bez łóżek. W rwandyjskiej Kabudze przywracamy godność, przynosimy ulgę w cierpieniu, obracamy największe ludzkie nieszczęścia w radość z każdego poranka. Pomagamy żyć do samego końca chorym, którzy gdzie indziej ze swoim cierpieniem po prostu by sobie nie poradzili.

czytaj więcej

Mamy już:
119 362
Potrzebujemy:
129 050