Blog

Zaproszenie do akcji „Honorowy Rodzic” i „Honorowy Ratownik“ dla każdego z Was!

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in.: kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo (DRC) pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • 26,4 mln ludzi – 27% całej populacji Demokratycznej Republiki Konga cierpi głód
  • 2,8 mln dzieci poniżej 5. roku życia cierpi na ostre niedożywienie
  • Ponad 400 000 ciężarnych lub karmiących kobiet jest skrajnie niedożywionych
  • Niedożywienie dzieci jest główną przyczyną aż 45% wszystkich śmierci wśród dzieci poniżej 5 roku życia.
Uratowaliśmy od choroby głodowej

550

osób w 2023 r.
W ośrodku dożywiania przyjmujemy ok.

80

dzieci tygodniowo

19.06.2018

Już niebawem, za kilka dni Dzień Ojca. Kolejne święto opiekuńczości, troski, rodzicielskiej siły, dbania o rozwój i bezpieczeństwo najmłodszych. U ojców i matek naszych podopiecznych z ośrodka dożywiania w Ntamugendze bardzo często tę siłę widać. Widać też jednak bezradność. To najczęściej ludzie bardzo biedni nie tylko materialnie, ale też intelektualnie. To osoby, którym gdzieś po drodze w życiu zabrakło edukacji, podstawowej opieki i niestety popełniają błędy. Są też osoby, które doświadczyły w swym życiu nieszczęścia: ktoś z rodziny zginął, został zamordowany, czy okradziony i cała rodzina pozostała bez środków do życia.

Ofiarami takiej biedy są w pierwszej kolejności dzieci. Dziecko nie poskarży się, że jest głodne, że się boi. Robi się apatyczne, przestaje jeść, słabnie, gaśnie w oczach. Rodzice pokazują swoją siłę tym, że dostrzegając, że nie są w stanie podołać rodzinnej tragedii nie wahają się, by za wszelką cenę dotrzeć do nas (pokonując pieszo wiele kilometrów z dzieckiem na rękach) i prosić o ratunek.

Mamy dla Was propozycję, jak wspólnymi siłami zmienić kolejny centymetr tego świata na lepsze, jak zmniejszyć w nim poziom bezradności rodziców, dać im nadzieję, umiejętności do opieki nad swoimi dziećmi.

Niedożywione dzieci trafiając do naszego ośrodka poddawane są specjalnej terapii żywieniowej, która trwa 90 dni, czyli 3 miesiące. Koszt takiej terapii to 2700 zł: jeden posiłek terapeutyczny wart jest 10 zł, a dzieci powinny dostawać taką porcję minimum 3 razy dziennie.

Jak zostać „Honorowym Rodzicem“?

Zapraszamy Was do tego, byście podjęli wyzwanie uratowania jednego dziecka z choroby głodowej. By wziąć udział w akcji, wystarczy założyć na fb zbiórkę na rzecz naszej fundacji na kwotę 2700 zł – jest to koszt pełnej terapii dla jednego dziecka. Zatytułujcie ją „Honorowy Rodzic” i zachęcajcie do niewielkich wpłat swoich znajomych. W ten sposób wspólnie w pełni uratujecie dziecko wyprowadzając je z niedożywienia.

Tytuł „Honorowego Rodzica“ to powód do dumy, dlatego każdy organizator zbiórki, który uzbiera pełną kwotę, będzie mógł zawiesić swoje zdjęcie w naszej Galerii Honorowych Rodziców, która pojawi się na specjalnej stronie akcji. Honorowym Rodzicom podziękujemy również upominkami, afrykańskim rękodziełem i dyplomem.

Jak zostać „Honorowym Ratownikiem“?

Jeden miesiąc terapii to koszt 900 zł. I właśnie ten pierwszy miesiąc w walce z głodem jest kluczowy. Każdy, kto wśród swoich znajomych na facebooku założy zbiórkę na ratunek dla dziecka w pierwszych tygodniach jego walki z chorobą głodową i zachęcając do akcji swoich znajomych uzbiera pełną kwotę stanie się „Honorowym Ratownikiem“. Ratowników również uhonorujemy w specjalnym miejscu na stronie projektu. Zbiórki na 900 zł tytułujcie hasłem „Honorowy Ratownik”.

Zapraszajcie swoich przyjaciół do akcji, udostępniajcie informacje o naszej akcji, dużo o niej mówcie. Wspólnymi siłami i niewielkimi wpłatami możemy pokazać siłę. Wyrwać z cierpienia najmłodszych, którzy ratunku i opiekuńczości potrzebują najbardziej.